Το Πανεπιστήμιο Πατρών ιδρύθηκε το 1964 και η δημιουργία του συνετέλεσε και εξακολουθεί να συντελεί στην αποκέντρωση της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης στην Ελλάδα, στην καινοτόμα δραστηριότητα σε γνωστικό και σε ερευνητικό επίπεδο και στην πνευματική, επιστημονική, πολιτιστική και οικονομική άνθηση της πόλης. Το 2013, στο Πανεπιστήμιο Πατρών εντάχθηκε το Πανεπιστήμιο Δυτικής Ελλάδας.

Η Πανεπιστημιούπολη εκτείνεται στο Ρίο, μία κωμόπολη που βρίσκεται περίπου 8χμ. βορειοανατολικά της πόλης των Πατρών. Η τοποθεσία της επιτρέπει την επαφή με έναν πλούσιο φυσικό περίγυρο και προσφέρει μία μαγευτική θέα στον Πατραϊκό Κόλπο. Στην Πανεπιστημιούπολη Πατρών εντάσσονται 24 τμήματα που καλύπτουν σχεδόν ολόκληρο το φάσμα των επιστημών, τόσο των θετικών όσο και αρκετών θεωρητικών. Επιπλέον, στο Πανεπιστήμιο Πατρών υπάγονται και 3 τμήματα στεγαζόμενα σε κτίρια που βρίσκονται στον αστικό ιστό του Αγρινίου.

Το Πανεπιστήμιο Πατρών κατατάσσεται στην τρίτη θέση ανάμεσα στα υπόλοιπα ελληνικά πανεπιστήμια από άποψη φοιτητικού δυναμικού, διδακτικού, διοικητικού και λοιπού προσωπικού, αριθμού τμημάτων και απονεμομένων τίτλων σπουδών. Επιπλέον, έχει καταξιωθεί στη διεθνή κοινότητα για την πρωτοποριακή έρευνα που διεξάγει τόσο σε τομείς των θετικών επιστημών όπως είναι το Περιβάλλον, η Υγεία, η Βιοτεχνολογία, η Μηχανική, η Ηλεκτρονική, η Πληροφορική και οι Βασικές Επιστήμες, όσο και σε τομείς των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών όπως είναι η Διαλεκτολογία, η Φιλοσοφία και οι Παιδαγωγικές Επιστήμες. Τέλος, ένας αριθμός τμημάτων, εργαστηρίων και κλινικών έχουν αναγνωριστεί από διεθνείς επιτροπές ως Κέντρα Αριστείας.

Για την τετραετία 2015-2019, Πρύτανις του Πανεπιστημίου Πατρών διατελεί η Βενετσάνα Κυριαζοπούλου, Καθηγήτρια Τμήματος Ιατρικής.