Δικαίωμα να υποβάλουν μηχανογραφικό δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση κατά το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 έχουν:

1. Υποψήφιοι Γενικού Ενιαίου Λυκείου (ΓΕΛ) και Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ)- Ομάδα Β’
    • Υποψήφιοι ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ που συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2011 και απέκτησαν Βεβαίωση Πρόσβασης, οι οποίοι διεκδικούν το 90% των θέσεων εισακτέων
    • Υποψήφιοι ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ που απέκτησαν Βεβαίωση Πρόσβασης ημερησίου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ Β΄κατά τα έτη 2009 ή 2010, οι οποίοι διεκδικούν το 10% των θέσεων εισακτέων
  2. Υποψήφιοι Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ)-Ομάδα Α’
    Όσοι συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις 2011 των μαθημάτων ΕΠΑΛ Α΄

Από το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 δεν υπάρχουν μετέγγραφες. Αντί για τις μετεγγραφές των παλαιότερων ετών, από φέτος δίνονται επιπλέον θέσεις εισαγωγής στις Σχολές και στα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, τις οποίες μπορούν να διεκδικήσουν όσοι ανήκουν στις παρακάτω ειδικές περιπτώσεις. Στην ουσία δηλαδή, δίνονται επιπλέον θέσεις για τις ίδιες σχολές που θα δηλωθούν στο μηχανογραφικό τους. Οι ειδικές περιπτώσεις που δικαιούνται επιπλέον θέσεις είναι:

• Πολύτεκνοι
  • Τρίτεκνοι
  • Κοινωνικά Κριτήρια (με αδελφό που σπουδάζει σε άλλη πόλη ή ορφανοί ή με μέλος της οικογένειας που πάσχει από σοβαρή ασθένεια ή θύματα τρομοκρατίας)
  • Έλληνες Πολίτες της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης

Για περισσότερες πληροφορίες οι υποψήφιοι μπορούν να ανατρέχουν στη σχετική σελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.