Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών ιδρύθηκε το 1982 και άρχισε να λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 1986 να οπότε και εισήχθησαν οι πρώτοι φοιτητές. Σύμφωνα με το νομοθετικό πλαίσιο, αποστολή του Τμήματος είναι να καλλιεργεί και να προάγει τις Επιστήμες της Αγωγής με την ακαδημαϊκή και την εφαρμοσμένη διδασκαλία και έρευνα, καθώς επίσης να συμβάλλει στην εξύψωση του επιπέδου και στην κάλυψη των αυξανόμενων αναγκών της Εκπαίδευσης σε ότι αφορά ζητήματα Παιδαγωγικής.

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης παρέχει τα απαραίτητα εφόδια που θα εξασφαλίσουν την άρτια κατάρτιση των φοιτητών του για την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία. Για το σκοπό αυτό η εκπαίδευση που παρέχεται στο Τμήμα αποκοπεί στο να καταστήσει τους φοιτητές ικανούς να αναλύουν, να ερευνούν και να αντιμετωπίζουν με επιστημονικό τρόπο τα ζητήματα που σχετίζονται με την εκπαίδευση και την παιδεία γενικότερα, και τους μαθητές και το σχολείο ειδικότερα.

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος έχουν τη δυνατότητα να διορίζονται ως εκπαιδευτικοί λειτουργοί στη δημοτική εκπαίδευση και σε άλλους συναφείς με την επιστήμη τους χώρους καθώς επίσης να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Επιπλέον το Τμήμα συμμετέχει ενεργά στη διαρκή επιμόρφωση των δασκάλων με τη λειτουργία του Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης καθώς και με προγράμματα εξομοίωσης. Επίσης στο Κέντρο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης προσφέρονται μαθήματα της Ελληνικής Γλώσσας σε αλλοδαπούς και άλλους ενδιαφερόμενους των οποίων η πρώτη γλώσσα δεν είναι η ελληνική.

Προγράμματα σπουδών

Εργαστήρια