Χαράλαμπος Γαβράς

Καθηγητής Ιατρικής, Boston University, School of Medicine, ΗΠΑ

Ο Χαράλαμπος Γαβράς γεννήθηκε στη Ζάτουνα της Αρκαδίας, στην Ελλάδα. Αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και έκανε τη στρατιωτική του θητεία στη Θεσσαλονίκη, όπου υπηρέτησε στο 424 Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Συνέχισε τη μεταπτυχιακή του εκπαίδευση στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Αθηνών και στο Western Infirmary της Γλασκώβης στη Σκωτία ως υπότροφος του Βρετανικού Συμβουλίου. Τώρα είναι Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Βοστώνης και Διευθυντής του Τμήματος Υπερτάσεως και Αθηροσκληρώσεως στο Ιατρικό Κέντρο της Βοστώνης. Διετέλεσε Διευθυντής ενός Ειδικού Κέντρου Ερευνών στη Μοριακή Γενετική της Υπερτάσεως, χρηματοδοτούμενου από το Εθνικό Ινστιτούτο Ερευνών και μελος διαφόρων ερευνητικών και συμβουλευτικών επιτροπών του Αμερικανικού Εθνικού Ινστιτούτου Ερευνών και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Ερευνών.

Πρωτοπόρος στην έρευνα του συστήματος ρενίνης-αγγειοτενσίνης, ήταν ο πρώτος που εισήγαγε την αναστολή του μετατρεπτικού ενζύμου και το μπλοκάρισμα της αγγειοτενσίνης για την θεραπεία ασθενών με υπέρταση ή καρδιακή ανεπάρκεια. Σαν αναγνώριση έχει λάβει πολλαπλά βραβεία, όπως το βραβείο "Εξαιρετικής Έρευνας στην Υπέρταση" το 2000 απο το Υπερτασικό Συμβούλιο της Αμερικανικής Καρδιολογικής Εταιρείας και το βραβείο Franz Volhard της Διεθνούς Υπερτασικής Εταιρείας το 2004, καθώς και πολλά άλλα βραβεία και τιμητικές διακρίσεις, διδακτορικά διπλώματα κλπ, όπως η εκλογή του στο Βασιλικό Κολλέγιο Ιατρών (FRCP) της Γλασκώβης. Επίσης θήτευσε Πρόεδρος της Αμερικανικής Εταιρείας Υπερτάσεως και της Υπερτασικής Εταιρείας Βορείου και Νοτίου Αμερικής και του Υπερτασικού Συμβουλίου της Αμερικανικής Καρδιολογικής Εταιρείας. Ειναι Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Βοστώνης από το 1975 και έχει πάνω απο 650 δημοσιεύσεις.