Τιμητική διάκριση στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών και στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο

Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη διεθνή βράβευση του μέλους της Ακαδημαϊκής μας Κοινότητας Καθηγητή Ιατρικής κ. Δημητρίου Δουγένη από το International Research Promotion Council. Η διάκριση αυτή αναδεικνύει τη διεθνή απήχηση που έχει το έργο που συνολικά συντελείται από το διδακτικό και ερευνητικό προσωπικό των Σχολών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Το Διεθνές Συμβούλιο για την Προώθηση της Έρευνας,  International Research Promotion Council (IRPC), είναι μια μη κυβερνητική, μη  κερδοσκοπική οργάνωση, η οποία έχει ιδρυθεί από επιστήμονες και  ερευνητές  διεθνούς κύρους που δραστηριοποιούνται στο χώρο της υγείας. Μεταξύ των στόχων  του IRPC είναι και η ετήσια απονομή βραβείων σε επιστήμονες των οποίων το έργο παρουσιάζει διεθνή απήχηση και συνδέεται με κλινικο-ερευνητικά αντικείμενα  του ενδιαφέροντος του IRPC. Για το έτος 2011 το διεθνές Επιστημονικό Forum, “World Scientist Fοrum International Awards” της IRPC, απονέμει το βραβείο:
“Εξέχων Επιστήμων του Έτους 2011 στην Καρδιοθωρακική Χειρουργική” - «Eminent Scientist of the year 2011 in Cardiothoracic Surgeryστον Καθηγητή Ιατρικής κ. Δημήτριο Δουγένη, για τη συνολική κλινική και ερευνητική εργασία του στην Καρδιοχειρουργική και Θωρακοχειρουργική επιστήμη, με ιδιαίτερη έμφαση στην συνεισφορά του στην κατανόηση και χειρουργική αντιμετώπιση των παθήσεων της θωρακικής αορτής.

Είναι η 3η φορά, τα τελευταία 15 χρόνια, που το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο λαμβάνουν αυτή τη διάκριση. Σε μια περίοδο όπου τα Ελληνικά Πανεπιστήμια αλλά και η δημόσια υγεία δέχονται υπονομευτικές κριτικές, η βράβευση αυτή έρχεται να επιβεβαιώσει τη διεθνή αναγνώριση του Πανεπιστημίου Πατρών και ιδιαίτερα της Ιατρικής Σχολής, στην οποία συντελείται κλινικό, διδακτικό και ερευνητικό έργο υψηλού επιπέδου με διεθνή απήχηση.

Η απονομή του βραβείου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2011, ώρα 12.00,  στην Αίθουσα  Τελετών του Πανεπιστημίου Πατρών από τον  Dr. Thomas Koilparampil MD, Chief Coordinator (International) of the IRP Council. Το έργο του τιμώμενου θα παρουσιάσει ο ομότιμος Καθηγητής Χειρουργικής κ. Ιωάννης Ανδρουλάκης. Ας σημειωθεί ότι στην ίδια εκδήλωση θα βραβευτεί, παρουσία αντιπροσωπείας της Πρεσβείας της χώρας του, και ο πρώην υπουργός υγείας του Κουβέιτ, Dr. Jarallah,  για την προσφορά του στην Χειρουργική Ογκολογία.

Υπεύθυνος:
Τηλέφωνο: