Βραδιά Ερευνητή 2011

Tί είναι η Βραδιά Ερευνητή
Η «Βραδιά Ερευνητή»είναι μια Πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που στοχεύει να αναδείξει το ρόλο του ερευνητή, καθώς και τη σημασία του επιστημονικού και κοινωνικού έργου που επιτελεί, με έμφαση στην ανθρώπινη πλευρά του. Ξεκίνησε το 2005 και διεξάγεται κάθε Σεπτέμβριο ταυτόχρονα σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με πανηγυρικές εκδηλώσεις. Φέτος στην Ελλάδα θα διοργανωθούν εκδηλώσεις στην Αθήνα, το Βόλο, τα Ιωάννινα και την Πάτρα.
Το Πανεπιστήμιο Πατρών διοργανώνει για πέμπτη χρονιά την εκδήλωση, την οποία φέτος αφιερώνει στον εγκέφαλο «τον πιο γνωστό μας άγνωστο», επιχειρώντας να παρουσιάσει με απλό τρόπο, ιδιαίτερα σε ένα ευαίσθητο κοινό όπως αυτό των παιδιών, την καθημερινή έκφανση των εγκεφαλικών μας διαδρομών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου 2011
Ώρες18.30-22.00
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΠΟΛΛΩΝ» (Πλ. Γεωργίου Α΄)

18.30  Χαιρετισμοί των Πρυτανικών Αρχών
 Χαιρετισμός από τον Αντιπρύτανη Στρατηγικού Σχεδιασμού και Ανάπτυξης της έρευνας Καθηγητή κ. Δημήτριο Καλπαξή

Η Βραδιά Ερευνητήκαι η σημασία της για την κοινωνία.
Ομιλία του Επιστημονικού Υπευθύνου κ. Κων/νου Πουλά, Επίκουρου Καθηγητή Τμ. Φαρμακευτικής Πανεπιστημίου Πατρών για την Πρωτοβουλία “Researchers’ Night” της Ε.Ε.

Προσεγγίζοντας τον εγκέφαλο-τον πιο γνωστό μας άγνωστο. Ομιλία της κ. Μαριγούλας Μαργαρίτη, Επίκουρης Καθηγήτριας, Τμ. Βιολογίας, Πανεπιστημίου Πατρών.

19.00  Θεατρική παράσταση «Οι ηλίθιοι» του Neil Simon από τη θεατρική ομάδα του 14ου  Γυμνασίου Πατρών.
Υπεύθυνες Καθηγήτριες Α. Μπέλλου Αγγ. Καραλή, Γ. Μητρέλη.

20.00-22.30
Αίθριο «ΕΣΠΕΡΟΣ» (Πλ. Γεωργίου Α΄& Κορίνθου)

Μια ματιά στον γνωστό μας άγνωστο. Παρουσίαση επιλεγμένων μικροσκοπικών παρασκευασμάτων από εγκεφαλικές περιοχές. Υπεύθυνη Καθηγήτρια κ. Μαριγούλα Μαργαρίτη

"Εγκεφαλικά Δρώμενα" υπό το πρίσμα της σύγχρονης τεχνολογίας
Ψηφιακά παιχνίδια διάχυτου υπολογισμού:Διαχωρισμός χρωμάτων, Παιχνίδι με τις λέξεις, Διελκυστίνδα, Χρωματισμός των εικόνων, είναι κάποια από τα παιχνίδια αλληλεπίδρασης που βασίζονται στην πλατφόρμα λογισμικού της ερευνητικής ομάδας FinΝ (Fun in Numbers) του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών  & Εκδόσεων (ΙΤΥΕ «Διόφαντος») και του Πανεπιστημίου Πατρών.
 "@rtbrain: τα κέντρα του εγκεφάλου"
Εικαστικές κατασκευές και πίνακες ζωγραφικής του Γυμνασίου Βραχναιίκων για τον ανθρώπινο εγκέφαλο, επηρεασμένα από τα ποντίκια ουράνιο τόξο (brainbow mice), την"Action Painting" και πίνακες του Ακριθάκη. Υπεύθυνη Καθηγήτρια. κ. Σ. Βαγενά.
Ζωγραφίζοντας τον εγκέφαλο:  Έργα μαθητών του 14 ου  Γυμνασίου Πατρών  και του Πειραματικού  Γυμνασίου Πανεπιστημίου Πατρών, σχετικά με τις  λειτουργίες του εγκεφάλου. Υπεύθυνοι Καθηγητές:Τ. Λιναρδάτος, Aικ. Πλακούδα.
Συναυλία με το συγκρότημα Just Cause τουΠειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών. Θα συμπεριληφθούν τραγούδια από το έργο τους:«Μουσικοί Εγκέφαλοι: Όταν οι Just Cause συνάντησαν τον Σοφοκλή».
Υπεύθυνη Καθηγήτρια κ. Β. Δημητροπούλου.

Σε μια εορταστική ατμόσφαιρα με παιχνίδια, μουσική, ποτό και πολλές εκπλήξεις!

Υπεύθυνος:
Ν. Νικολοπούλου-Πλαστήρα