Ανακοίνωση για τη λειτουργία του Ιδρύματος

Το Πανεπιστήμιο διανύει μια από τις πιο δύσκολες περιόδους της ιστορίας του, σε ένα έντονο κλίμα αβεβαιότητας και ανασφάλειας (υποχρηματοδότηση, νέος νόμος για τα ΑΕΙ, εργασιακή εφεδρεία, κλπ.). Οι συνεχιζόμενες καταλήψεις τόσο στα Τμήματα όσο και στην Διοίκηση εντείνουν τις δυσκολίες, αφού ούτε οι εκπαιδευτικές και ερευνητικές δραστηριότητες γίνονται, αλλά ούτε και οι στοιχειώδεις διοικητικές και οικονομικές διαδικασίες του Ιδρύματος μπορούν να υλοποιηθούν. Ενέργειες από ομάδες που στο όνομα της αγωνιστικής κινητοποίησης κλείνουν και χτίζουν πόρτες, παρενοχλούν το κλινικό έργο και εμποδίζουν τη λειτουργία της Επιτροπής Ερευνών, τραυματίζουν κάθε έννοια ακαδημαϊκής ελευθερίας, δίνοντας τροφή σε όσους επανειλημμένα δηλώνουν ότι τα πανεπιστήμια εν γένει αδυνατούν να ελέγξουν τα του οίκου τους. Ταυτόχρονα αποδυναμώνουν τη συνοχή των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας. Τέτοιες τακτικές δεν μπορούν παρά να είναι καταδικαστέες. Οι ακαδημαϊκοί χώροι ανήκουν σε όλα τα μέλη της κοινότητας.

Οι Πρυτανικές Αρχές επανειλημμένα έχουν δηλώσει και συντάσσονται με την ομόφωνη πρόσφατη απόφαση της Συνόδου των Πρυτάνεων για ανοιχτά πανεπιστήμια.

Υπεύθυνος:
Πρυτανεία Πανεπιστημίου Πατρών