Εορτασμός της 38ης Επετείου της 17ης Νοεμβρίου

Στις 16 Νοεμβρίου 2011, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18.30,
θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Πατρών
ο Εορτασμός της 38ης Επετείου της 17ης Νοεμβρίου.

Κατά τον Εορτασμό θα μιλήσει
ο κ. Σταύρος Λυγερός,
Δημοσιογράφος

με θέμα

«Η ιθαγενής και ευρωπαϊκή πλευρά της ελληνικής κρίσης»

Σας προσκαλούμε να παρευρεθείτε

Ο Πρύτανης
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ

Οι Αντιπρυτάνεις
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΛΠΑΞΗΣ     ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΡΟΝΤΗΡΑΣ    ΑΝΝΑ ΡΟΥΣΣΟΥ

Πρόγραμμα

• Έναρξη Εορτασμού
  • Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών, Καθηγητή κ. Γεώργιο Παναγιωτάκη
  • Ομιλία από τον κ. Σταύρο Λυγερό, Δημοσιογράφο, με θέμα: «Η ιθαγενής και ευρωπαϊκή πλευρά της ελληνικής κρίσης»
  • Δεξίωση

Ο Σταύρος Λυγερός γεννήθηκε στην Αθήνα το 1953, αλλά μεγάλωσε στην Πάτρα. Πτυχίο Μαθηματικών από το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μεταπτυχιακά σεμινάρια διεθνών σχέσεων και διεθνούς οικονομίας στην École des Hautes Études στο Παρίσι.
Μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής στην εξέγερση του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973.
Συνιδρυτής και μέλος της συντακτικής ομάδας του περιοδικού Τετράδια Πολιτικού Διαλόγου, Έρευνας και Κριτικής (κυκλοφορεί από το 1980 από τις εκδόσεις Στοχαστής). Προηγούμενα βιβλία του συγγραφέα: Φοιτητικό Κίνημα και Ταξική Πάλη στην Ελλάδα (1977, 2 τόμοι, εκδόσεις Στοχαστής), ΠΑΣΟΚ, το Σύνδρομο του Μεγάλου Ασθενούς (1990, εκδόσεις Στοχαστής), Σκόπια, το Αγκάθι της Βαλκανικής (1992, εκδόσεις Λιβάνη), Άνεμοι πολέμου στα Βαλκάνια (1992, εκδόσεις Λιβάνη), Κύπρος: Στα Όρια του Αφανισμού (1993, εκδόσεις Λιβάνη), Το Παιχνίδι της Εξουσίας (1996, εκδόσεις Λιβάνη), Εν Oνόματι της Μακεδονίας ― O Διπλωματικός Πόλεμος για το Όνομα (2008, εκδόσεις Λιβάνη). Επίσης, έχει συμμετάσχει στη συγγραφή αρκετών συλλογικών τόμων και έχει γράψει πολλές μελέτες για τις διεθνείς εξελίξεις, καθώς και για θέματα εξωτερικής και εσωτερικής πολιτικής.
Εργάζεται στην Καθημερινή και συνεργάζεται με τον Κόσμο του Επενδυτή και με το περιοδικό Επίκαιρα.
Το τελευταίο βιβλίο του εκυκλοφόρησε τον Οκτώβριο από τις εκδόσεις Πατάκη με τίτλο: Από την κλεπτοκρατία στη χρεοκοπία. Στη μελέτη του αυτή αναφέρεται ο συγγραφέας στο γεγονός ότι η κρίση χρέους σηµατοδοτεί την κατάρρευση ενός µοντέλου πλασµατικής ανάπτυξης, το οποίο, όπως εξελίχθηκε, είχε ως χαρακτηριστικά του την κλεπτοκρατία, τη σπατάλη, τον ανορθολογισµό, τον παρασιτισµό, την αυθαιρεσία και την ατιµωρησία. Μαζί µ’ αυτό το µοντέλο καταρρέει και το ανοµολόγητο κοινωνικό συµβόλαιο ανάµεσα στην άρχουσα τάξη και στα µικροµεσαία στρώµατα, το οποίο αποτέλεσε το υπόβαθρο αυτού του µοντέλου. Εκτός από την ιθαγενή πτυχή της κρίσης, όµως, υπάρχει και η ευρωπαϊκή. Η Ελλάδα δεν είναι το µαύρο πρόβατο της Ευρωζώνης, όπως ισχυριζόταν το ευρωπαϊκό ιερατείο. Είναι ο πιο αδύναµος κρίκος µιας όχι και τόσο στέρεας αλυσίδας. Το ευρώ απειλείται από τη συστηµική κρίση του. Η Ελλάδα έχει σήµερα µετατραπεί σε πειραµατόζωο. Είναι η πρώτη χώρα-µέλος της ΕΕ όπου εφαρµόζεται η θεραπεία-σοκ και επιχειρείται η αποδόµηση του ευρωπαϊκού κοινωνικού κεκτηµένου. Από την έκβαση του πειράµατος θα κριθεί το µέλλον όχι µόνο των κοινωνιών της ευρωπαϊκής περιφέρειας, αλλά και των κοινωνιών του ευρωπαϊκού πυρήνα

Υπεύθυνος:
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Εκδηλώσεων