Υποτροφία για το Πανεπιστήμιο Berkeley.

Το Πανεπιστήμιο Πατρών, που είναι μέλος του δικτύου πανεπιστημίων Santander, στο πλαίσιο της συνεργασίας του δικτύου με το Πανεπιστήμιο του Berkeley καλεί τους μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανταλλαγής του Πανεπιστημίου Berkeley να προσκομίσουν μέχρι τη 1η Φεβρουαρίου 2013 τα ακόλουθα:

1. Αίτηση Συμμετοχής (επισυνάπτεται)
  2. Δήλωση προθέσεων (Statement of Purpose)
  3. Βιογραφικό Σημείωμα
  4. Αναλυτική βαθμολογία
  5. Συστατικές επιστολές
  6. Κατάλογο μαθημάτων, που επιθυμείτε να παρακολουθήσετε στο Berkeley
  7. τα 5 και 6 είναι προαιρετικά.

Τα δικαιολογητικά τα καταθέτετε στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων, υπόψη κυρίας Γεωργουδάκη Ελένης (Intern.rel@upatras.gr)

19/11/2012 BERKELEY EXCHANGE PROGRAMME – CALL FOR APPLICATIONS 2013/2014
The Santander Group would like to inform to its members about the opening of the application procedure for the Berkeley Exchange Programme 2013/2014.
The deadline for the submission of applications is the 1st March 2013. Documents must be sent electronically at sgadmin@sgroup.be and in paper to the Santander Group Secretariat, at the following address:
Santander Group

European Universities Network
Rue de Stassart 119
B – 1050 Brussels
BELGIUM
The exchange programme is open to graduate students and for all the areas except: The UC Berkeley School of Law, The Haas School of Business,The Berkeley Graduate School of Journalisms.

The number of exchanges to be awarded in the academic year 2013/2014 is eight, and the acceptance of participants will be at the discretion of the host institution.
From past experience, we would like to share some observations to improve the application process and to answer to the most recurrent questions we have encountered, to read them please click here
· The SG/Berkeley Exchange programme was designed for graduate students. Nevertheless, PhD students are eligible and may apply, as long as they are enrolled in a graduate programme.
· Candidates do not need to follow in the same field of study and may apply to departments that are not directly linked to what they are currently studying. Nonetheless, there is a better acceptance rate when students do apply to their field of study.
· Some departments of the University of California – Berkeley are more difficult for acceptance than others. The most difficult departments to get into as an exchange student are: Civil and Environmental Engineering, Statistics, Political Science, Education.
· The departments that do not accept students are: The UC Berkeley School of Law, The Haas School of Business, The Berkeley Graduate School of Journalism
· In recent years, the best acceptance rates were in the following departments: Architecture, Mathematics, Philosophy, Theatre, dance and performance studies, and Linguistics.
· It is expected that students submitted for this exchange program will have a level of English equal of superior to a TOEFL score of 230 (88 IBT, 570 Paper-Based).
For more detailed information on UC Berkeley's exchange programme, please click here
For more information about SG/Berkeley Exchange programme applications, please click here

Υπεύθυνος:
κ. Ελένη Γεωργουδάκη