«Απόπειρες Φιλοσοφίας» : Το περιοδικό του Τμήματος Φιλοσοφίας

Το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών απέκτησε επιτέλους το δικό του ηλεκτρονικό φοιτητικό περιοδικό. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι «Απόπειρες» ξεκίνησαν από παρεΐστικες συναντήσεις και συζητήσεις φιλοσοφικού περιεχομένου μεταξύ φοιτητών του Τμήματος Φιλοσοφίας. Σε αυτές τις συναντήσεις οραματιστήκαμε ένα περιοδικό φιλοσοφίας του οποίου το ύφος και το περιεχόμενο θα διαμορφώναμε εμείς οι ίδιοι. Όταν βάλαμε δειλά δειλά σε εφαρμογή το «σχέδιό» μας διαπιστώσαμε ότι οι ιδέες ήταν πολλές και διαφορετικές όσοι κι εμείς. Έτσι η πραγματική απόπειρα ήταν να βρούμε έναν τρόπο να ισορροπήσουμε ανάμεσα στην αγάπη μας για την φιλοσοφία και στην διαφορετικότητά μας. Τα άρθρα γράφτηκαν, τροποποιήθηκαν, διορθώθηκαν ξανά και ξανά, έχοντας πάντα την βοήθεια όλων των μελών του Τμήματος, και έπειτα από πολλούς μήνες δουλείας και αγωνίας εκδώσαμε το πρώτο τεύχος του περιοδικού. Σε αυτό περιλαμβάνονται ορισμοί, ποικίλα άρθρα φιλοσοφικού περιεχομένου, συνεντεύξεις καθηγητών φιλοσοφίας, φιλοσοφικό σταυρόλεξο, ημερολόγιο εκδηλώσεων-ημερίδων, φωτορεπορτάζ κ.ά. Ελπίζουμε αυτή μας η προσπάθεια να δώσει και στους αναγνώστες του περιοδικού το έναυσμα για προσωπική ενασχόληση με την φιλοσοφία και να τους παρακινήσει να γίνουν μέλη της ομάδας μας. Το τεύχος μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα του Τμήματος Φιλοσοφίας: http://www.philosophy.upatras.gr ή να το διαβάσετε κατευθείαν από το ιστολόγιό μας: apopeiresfilosofiasperiodiko.blogspot.gr . Όσοι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Φιλοσοφίας είτε άλλων Τμημάτων ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε επόμενα τεύχη μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μας στο email: apopeiresfilosofias@gmail.com. Καλή ανάγνωση!