Ο Δημήτριος Φατούρος ανακηρύχθηκε Επίτιμος Διδάκτορας

Αυτός που συνομίλησε με τον άνθρωπο και τον χώρο του…

Το απόγευμα της Τετάρτης, 8/10/2014, αναγορεύτηκε σε Επίτιμο Διδάκτορα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών ο Ομότιμος Καθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, αρχιτέκτονας, κος Δημήτριος Φατούρος. Η αναγόρευση έγινε μετά από πρόταση του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, ως ένδειξη τιμής για τα 60 χρόνια δημιουργικής προσφοράς του στην υπηρεσία της Αρχιτεκτονικής. Η περιένδυση του κ. Φατούρου έγινε μέσα σε κλίμα συγκινητικής ατμόσφαιρας και πλήθος κόσμου, καθώς το παρόν έδωσαν σύσσωμο το Τμήμα Αρχιτεκτονικής, πολλά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, φοιτητές, αρχιτέκτονες, μηχανικοί και πολίτες της Πάτρας. Το έργο και την προσωπικότητα του τιμώμενου παρουσίασε ο Καθηγητής κι Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Ηλ. Κωνσταντόπουλος, ενώ ο κ. Φατούρος μετά την αναγόρευσή του έδωσε μια άκρως ενδιαφέρουσα διάλεξη με τίτλο «Η συνεχής αναζήτηση», στην οποία περιέγραψε τους σύγχρονους προβληματισμούς που βρίσκονται στον πυρήνα του έργου της αρχιτεκτονικής.