Διαλέξεις του Πέτρου Γρουμπού στη Ρωσία

Σειρά διαλέξεων έδωσε το καλοκαίρι ο καθηγητής της Πολυτεχνικής Σχολής Πέτρος Π. Γρουμπός σε διάφορες περιοχές της Ρωσίας, προωθώντας τη συνεργασία με τη μεγάλη αυτή χώρα. Τον Ιούνιο του 2014 βρέθηκε προσκεκλημένος από το Πολιτειακό Πανεπιστήμιο της Ufa (πρωτεύουσα του Bashkortostan στα Ουράλια όρη). Ήταν κεντρικός ομιλητής σε παγκόσμιο συνέδριο Πληροφορικής και Αυτοματισμού, συνάντησε τον Αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου, Καθ. Νικόλαο Κριόνι, που είναι ελληνικής καταγωγής, ενώ συνάντησε μέλη της Ρωσοελληνικής Κοινότητας. Τον Ιούλιο επισκέφθηκε το Lomonosov Moscow State University και το Πανεπιστήμιο STANKIN της Μόσχας, όπου έδωσε δύο διαλέξεις στη θεματική περιοχή των Έξυπνων Συστημάτων και στη Λήψη Αποφάσεων για Πολύπλοκα και Αβέβαια Συστήματα. Στο ίδιο ταξίδι στη Μόσχα, ο Καθ. Γρουμπός συνάντησε επιστήμονες ελληνικής καταγωγής και αντάλλαξε απόψεις για πολιτιστικές και επιστημονικές ανταλλαγές, ενώ έδωσε διάλεξη στο Τμήμα Μηχατρονικής και Ρομποτικής του Russian Academic Council. Τέλος, επισκέφθηκε και το Τεχνολογικό Πάρκο της Δυτικής Μόσχας, το οποίο στεγάζει άνω των 150 καινοτόμων εταιρειών, όπου και έδωσε διάλεξη για θέματα Έρευνας, Καινοτομίας και Τεχνολογίας με επίκεντρο το Τρίγωνο της Γνώσης.