Σαν σήμερα, τον Ιανουάριο

>>Στο κέντρο ο κ. Στεφανόπουλος κατά την περιένδυσή του ως Επίτιμος Διδάκτορας και, από αριστερά, οι τότε αρχές του Πανεπιστημίου: ο καθ. Κ. Τσεκούρας, Πρόεδρος του Τμ. Οικονομικών Επιστημών, ο καθ. Σ. Κουμπιάς, Πρύτανης και ο καθ. Λ. Σωτηρόπουλος, Πρόεδρος του ΤΕΕΑΠΗ

Σε συνδυασμό με την αγωνία που βιώσαμε αυτή την περίοδο λόγω της εκλογής- ή μη- Προέδρου της Δημοκρατίας, θυμηθήκαμε έναν πραγματικά αξιόλογο και χαρισματικό άνθρωπο, ο οποίος το 1995 εξελέγη, οριακά, από το ελληνικό κοινοβούλιο, ως Πρόεδρος της Δημοκρατίας με 181 ψήφους. Βέβαια, η σύνεση που επέδειξε, αλλά και η αγάπη του κόσμου χάρισαν άνετα τη νίκη στον πατρινό πολιτικό και στις επόμενες προεδρικές εκλογές, το 2000. Ο λόγος- μα για ποιόν άλλον;- Για τον Κωστή Στεφανόπουλο! Ο κύριος Στεφανόπουλος, στις 16 Ιανουαρίου του 2010, αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΤΕΕΑΠΗ) και του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου μας, μετά από ομόφωνη απόφαση της Συγκλήτου, καθώς σύμφωνα με την ανακοίνωση «δίδαξε πολιτικό ήθος».