Βράβευση για τα Ρομποτικά «ερπετά» της Θωρακοχειρουργικής

>>Η τελευταία έκδοση του ρομποτικού συστήματος

Η “Στήλη του Ιατρού” για το τεύχος του Ιανουαρίου 2015 φιλοξενείται στην “Επικαιρότητα”, παρουσιάζοντας μία σημαντική διάκριση του Πανεπιστημίου μας στην Ιατρική Επιστήμη.

Βραβεύσεων συνέχεια για διατμηματικές μελέτες που αφορούν στις νέες τεχνολογίες στην ιατρική. Η Ερευνητική Ομάδα των Ν. Ευαγγελίου, Α. Τζέ, Ε. Κωλέτση, και Δ. Δουγένη απέσπασε το Βραβείο Καλύτερης Προφορικής Ανακοίνωσης στο 10ο Πανελλήνιο Συνέδριο Θώρακος-Καρδιάς-Αγγείων και «1st World Meeting of the Hellenic Cardiothoracic Diaspora» που πραγματοποιήθηκαν από τις 20 έως τις 22 Νοεμβρίου 2014, στην Αθήνα. Η διάκριση είναι ιδιαίτερα σημαντική, καθώς αναδεικνύει τη διείσδυση και κλινική αξία της ρομποτικής στη χειρουργική θώρακος, ενώ παράλληλα αποτελεί πρωτοπόρο έρευνα στον Ελλαδικό χώρο και ανταγωνίζεται αντίστοιχες διεθνείς, ερευνητικές προσπάθειες. Η σύγχρονη, ελάχιστα, επεμβατική καρδιοθωρακοχειρουργική επιτρέπει τη διενέργεια επεμβάσεων με τη χρήση 2-4 μικρών τομών διαμέτρου 1-2 εκατοστών. Η τεχνική αυτή προσφέρει αποτελεσματική αντιμετώπιση της χειρουργικής πάθησης με τη λιγότερη δυνατή πιθανότητα για επιπλοκές, μικρότερο πόνο, ταχύτερη ανάρρωση, σύντομη νοσηλεία και άριστο αισθητικό αποτέλεσμα. Η ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου Πατρών παρουσίασε το πρωτότυπο ενός ρομποτικού χειρουργικού εργαλείου για επεμβάσεις στη θωρακική κοιλότητα. Το Ρομπότ αυτό έχει αυξημένη επιδεξιότητα λόγω των πολλαπλών βαθμών ελευθερίας, ενώ παράλληλα προσφέρει απτική ανάδραση στον χειρουργό. Πέραν της στερεοσκοπικής μικροκάμερας, έχει ληφθεί πρόβλεψη για εγκατάσταση εργαλείου βιοψίας και laser. Την επίβλεψη της ερευνητικής ομάδας είχαν ο κ. Αντώνιος Τζες, Καθηγητής του τομέα Συστημάτων και Αυτομάτου Ελέγχου του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών και ο κ. Δημήτριος Δουγένης, Καθηγητής του Τμήματος Ιατρικής και Διευθυντής της Καρδιοθωρακοχειρουργικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών.