Ο Vanyo I. Mitev ανακηρύχθηκε Επίτιμος Διδάκτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας

Ο Καθηγητής Βιοχημείας και Πρύτανης του Ιατρικού Πανεπιστημίου της Σόφιας, Βουλγαρία, Vanyo Ivanov Mitev, αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών, μετά από πρόταση του Τμήματος Ιατρικής. Η τελετή πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης, 10 Δεκεμβρίου 2014, στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο. Την τελετή προσφώνησαν ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, Καθ. Δ. Καρδαμάκης, και ο Πρόεδρος του Τμήματος Ιατρικής, Καθ. Π. Γκούμας, ενώ το έργο και την προσωπικότητα του τιμώμενου παρουσίασε ο Καθηγητής Φαρμακολογίας του Τμήματος Ιατρικής, Κυριάκος Κυπραίος. Στη συνέχεια η Πρύτανις, Καθ. Β. Κυριαζοπούλου, προχώρησε στην περιένδυση του τιμώμενου και στο
τέλος ακολούθησε η ομιλία του κ. Mitev. Τον τιμώμενο συνόδευε αντιπροσωπεία αποτελούμενη από τους: Prof. Alexii Alexeev, General Secretar of Medical University of Sofia, Prof. Zekomir Vodenicharov, Dean of Faculty of Public Health Medical University of Sofia, Prof. Georgi Paskalev, ex- Rector of Medical University of Plovdiv, Dr. Iva Miteva, Ass. Prof. Faculty of Public Health Medical University of Sofia, αλλά και τον Έλληνα Jannis Papathanasiou, Assoc. Prof. Medical University of Sofia. Ιδιαίτερη στιγμή στην τελετή υπήρξε η συμβολική χειρονομία του Προέδρου της Ιατρικής, Καθ. Π. Γκούμα, να χαρίσει στον π. Πρύτανη της Ιατρικής Σχολής της Φιλιππούπολης, Prof. Georgi Paskalev, ως ένδειξη φιλίας μεταξύ των χωρών, ένα από τα μετάλλια που είχε απονεμηθεί στον παππού του, Πανάγο Δ. Γκούμα, για τις επιδόσεις του στον Α΄ Παγκόσμιο, αλλά και στους Βαλκανικούς Πολέμους. Εκατό χρόνια μετά από τις ελληνοβουλγαρικές διενέξεις, οι απόγονοι μοιράστηκαν μια άλλου είδους συγκίνηση!