Σαν σήμερα, τον Φεβρουάριο

Λίγες εβδομάδες μετά τις εθνικές εκλογές και η χώρα μπαίνει σε καρναβαλικούς ρυθμούς. Όλες οι γενιές φοιτητών του Πανεπιστημίου μας έχουν να θυμούνται τα ξεφαντώματα των ημερών, καθώς η Πάτρα είναι συνυφασμένη με το καρναβάλι της.  Καρναβάλι λοιπόν! Σερπαντίνες, κομφετί, πολύχρωμες αποκριάτικες στολές και χοροί. Πολλοί χοροί. Σε έναν τέτοιο χορό αποφάσισαν να δώσουν το παρόν στις 27 Φεβρουαρίου του 2003, στο δημοτικό θέατρο «ἉΠΟΛΛΩΝ» ,τα μέλη ΔΕΠ, διοικητικό και ερευνητικό προσωπικό του Πανεπιστημίου μας, αφήνοντας, έστω και λίγο, στην άκρη τις υποχρεώσεις τους. Σε μια βραδιά που τα είχε όλα: ζωντανή μουσική από την Ορχήστρα του Δημοτικού Θεάτρου, χορό, λαχειοφόρο αγορά, ακόμα και τον ίδιο τον Πρύτανη, Νικόλαο Ζουμπό, ο οποίος με την πρωτότυπη αμφίεση του «έκλεψε» την παράσταση, κάνοντας όλους τους παρευρισκομένους να αναρωτιούνται για το ποιος είναι!