21ο Φοιτητικό Συνέδριο: "Επισκευές και Ενισχύσεις Κατασκευών 2015"

>>Άποψη της κατάμεστης αίθουσας κατά τη διάρκεια του συνεδρίου

Πραγματοποιήθηκε στις 17 και 18 Φεβρουαρίου 2015, το 21ο Φοιτητικό Συνέδριο: «Επισκευές και Ενισχύσεις Κατασκευών 2015», στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, σε συνδιοργάνωση του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών με το ΤΕΕ/Τμ. Δυτικής Ελλάδος. Το συνέδριο αυτό πραγματοποιείται για 21η συνεχή χρονιά στα πλαίσια του μαθήματος: «Επισκευές και Ενισχύσεις Κατασκευών», με διδάσκοντα τον καθ. κο Σ. Η. Δρίτσο. Τη φετινή χρονιά συμμετείχαν περισσότεροι από 170 φοιτητές και μηχανικοί.

Το συνέδριο χαιρέτησαν ο Αναπλ. Πρυτάνεως, καθ. κος Γ. Αγγελόπουλος, ο Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής, καθ. κος Οδυσσέας Κουφοπαύλου, ο πρόεδρος του ΤΕΕ/Τμ. Δυτικής Ελλάδος, κος Αθ. Γιανναδάκης, ο πρόεδρος του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ), καθ. κος Ευθ. Λέκκας και ο πρόεδρος του Τμήματος Πολ. Μηχανικών, καθ. κος Α. Δημητρακόπουλος. Προσκεκλημένοι ομιλητές ήταν οι Χ. Αποστολόπουλος (Επικ. καθ. Π.Π.), Ε. Βουγιούκας (Λέκτορας Ε.Μ.Π.), Μ. Κλεάνθη, M. Αργυρού και Φ. Διαμαντόπουλος (ΔΑΕΦΚ-πρώην ΥΑΣ), Π. Κουφόπουλος (Αν. καθ. Π.Π.), Σ. Μουγιάκος (Μεταλ. Μηχανικός Ε.Μ.Π.), Χ. Παπαϊωάννου (ΙΤΣΑΚ), Κ. Σπυράκος κ.αθ. Ε.Μ.Π.) και Μ. Χρονόπουλος (Επιστ. Συνεργάτης Ε.Μ.Π.).

Απονεμήθηκαν 4 βραβεία στις 4 καλύτερες εργασίες από ισάριθμους χορηγούς. Όλες οι εργασίες των φοιτητών και των προσκεκλημένων ομιλητών έχουν αναρτηθεί στη σχετική ιστοσελίδα http://www.episkeves.civil.upatras.gr/, όπου μπορούν να αναζητηθούν και οι σχετικές παρουσιάσεις από τα προηγούμενα συνέδρια.