Σαν σήμερα, τον Απρίλιο

>>Ο Θεόδωρος Αγγελόπουλος, κατά την εκδήλωση της 25ης Απριλίου 2010, δύο χρόνια πριν το θάνατό του, τιμάται από τον, τότε, Πρύτανη του Πανεπιστημίου μας καθ. Σταύρο Κουμπιά, Πηγή http://diogeneia.lis.upatras.gr/items/show/143

Αν η Ελλάδα έχει λόγους να είναι υπερήφανη για τους ανθρώπους που έχει γεννήσει, σίγουρα, μέσα σ’ αυτούς βρίσκεται και το όνομα «Θεόδωρος Αγγελόπουλος»! Και ποιός δεν γνωρίζει τον αείμνηστο καλλιτέχνη, τον αδικοχαμένο, διεθνούς φήμης Έλληνα κινηματογραφιστή; Απρίλιος 2015 και είναι επιβεβλημένο να φέρουμε στη μνήμη μας τον Απρίλιο του 2010, οπότε και το Πανεπιστήμιό μας τίμησε τον Θεόδωρο Αγγελόπουλο, δύο χρόνια, δηλαδή, πριν το θάνατό του. Την Κυριακή, λοιπόν, 25 Απριλίου 2010 και ώρα 18.30 πραγματοποιήθηκε στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο τιμητική εκδήλωση, την οποία άνοιξε ο τότε πρύτανης κ. Σταύρος Κουμπιάς και κατά τη διάρκεια της οποίας μίλησε και ο ίδιος ο Αγγελόπουλος, ενώ ακολούθησε και η προβολή της ταινίας του «Η Σκόνη του Χρόνου». Αξίζει να αναφέρουμε ότι το Πανεπιστήμιο Πατρών είχε ξανατιμήσει κατά το παρελθόν τον Θεόδωρο Αγγελόπουλο με τιμητική πλακέτα το 1998, έτος κατά το οποίο τού απονεμήθηκε ο Χρυσός Φοίνικας στο Φεστιβάλ των Καννών για την ταινία «Μια Αιωνιότητα και μια Μέρα». Η προσφορά του στον κινηματογράφο ήταν μεγάλη και αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που καθιερώθηκε παγκοσμίως ως ένας από τους σπουδαιότερους σκηνοθέτες της σύγχρονης περιόδου.