Η έκλειψη ηλίου στην Πανεπιστημιούπολη

Η Αστρονομική Εταιρεία Πάτρας «Ωρίων», ένας σύλλογος που ξεκίνησε ως πρωτοβουλία μελών του Τμήματος Φυσικής, μάς προσέφερε τη χαρά να δούμε με ασφάλεια από την Πανεπιστημιούπολη την έκλειψη του ηλίου της 20ης Μαρτίου. Με τα τηλεσκόπια που έστησε έξω από το Πάρκο της Ειρήνης και τα ειδικά γυαλιά που μάς παρείχαν τα μέλη του συλλόγου, όταν μάς το επέτρεψε ένα απρόσκλητο σύννεφο, είδαμε την μερική έκλειψη ως κάλυψη του ηλιακού δίσκου περίπου 35%. Δεξιά βλέπουμε το μέγιστο της έκλειψης ηλίου, όπως φάνηκε από την Πάτρα. Η λήψη έγινε με ηλιακό τηλεσκόπιο που βλέπει στο μήκος κύματος του Υδρογόνου-α και γι' αυτό παρατηρούμε χαρακτηριστικά της χρωμόσφαιρας του ήλιου με κυριότερο τις ηλιακές προεξοχές που ξεπετάγονται από το χείλος του. Φωτογραφία του Ανδρέα Παπαλάμπρου.