Ο Απρίλιος 2015 στο Πανεπιστήμιο

01/04/2015, στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Πατρών, ο Σουηδός Καθηγητής Βοτανικής Arne Strid που για μισό αιώνα μελετά τη χλωρίδα της χώρας μας, θα αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών και της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου μας και θα δώσει διάλεξη με θέμα “The Aegean flora from Theophrastos to the present” . Ώρα έναρξης: 12:00.

01/04/2015, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης, η Ειδίκευση Νεοελληνικών Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας, του Πανεπιστήμιου Πατρών, με την υποστήριξη της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης, διοργανώνει ομιλία με θέμα «Κ. Π. Καβάφης: Ιστορία-Αρχαιολογία-Αυτοκρατορία». Επίσημος ομιλητής θα είναι ο κος Τάκης Καγιαλής, Αναπληρωτής καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και συνομιλήτρια η κα.Ζέτα Γκότση, Επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου μας. Ώρα έναρξης: 18:00.

03-05/04/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, ο φοιτητικός σύλλογος του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών διοργανώνει το 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο φοιτητών Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Ώρα έναρξης: 9:00.

17-19/04/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, η Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Ιατρικής, σε συνεργασία με το ΤΕΠ του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πατρών, διοργανώνει το 3ο Πανελλήνιο Σεμινάριο Επείγουσας Ιατρικής. Ώρα έναρξης: 17:00.

20-21/04/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, το τμήμα Ιατρικής, στα πλαίσια του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών του «Ιατρική Χημεία», διοργανώνει το 16οο συνέδριο Ιατρικής Χημείας. Ώρα έναρξης: 9:00.

22/04/2015, στη Διακίδειο Σχολή Λαού, διοργανώνεται ομιλία με θέμα «Βύβλος στην Φοινίκη: η θαλάσσια γεωαρχαιολογική αποστολή του Πανεπιστημίου Πατρών». Επίσημος ομιλητής θα είναι ο κος Γ. Παπαθεοδώρου, καθηγητής του Γεωλογικού τμήματος. Ώρα έναρξης: 19:30.

22-25/04/2015, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, η Ελληνική Αρθροσκοπική Εταιρία διοργανώνει το 6ο Συνέδριο Αρθροσκοπικής Εταιρίας Χειρουργικής γόνατος και αθλητικών κακώσεων «Γεώργιος Νούλης». Ώρα έναρξης: 9:00.

23/04/2015, το έργο των “Ανοικτών Μαθημάτων” του Πανεπιστημίου Πατρών, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης, διοργανώνει ημερίδα ενημέρωσης για τα αποτελέσματα του έργου.

Patras IQ

24-26/4: Το Πανεπιστήμιο Πατρών, σε συνεργασία με το Επιμελητήριο Αχαΐας και την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, διοργανώνει την «2η Έκθεση Μεταφοράς Τεχνογνωσίας – Patras Innovation Quest (PatrasIQ) 2015», στο αθλητικό κέντρο «Δημήτρης Τόφαλος», στη Πάτρα. Η έκθεση PatrasIQ 2015 στοχεύει στην ανάπτυξη και ενίσχυση της συνεργασίας της ερευνητικής κοινότητας με τον παραγωγικό τομέα και θα περιλαμβάνει:

• Παρουσιάσεις καινοτόμων ιδεών και εφαρμοσμένης έρευνας

• Ομιλίες φορέων χρηματοδότησης

• Ομιλίες ιδρυτών νεοφυών επιχειρήσεων (start ups)

• Ομιλίες για θέματα μεταφοράς τεχνογνωσίας

Στο πλαίσιο της έκθεσης προγραμματίζονται παράλληλες εκδηλώσεις, όπως:

• Παρασκευή 24/04: «Κατοχύρωση Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας και Ζητήματα προστασίας πνευματικής ιδιοκτησίας», «Παρουσιάσεις Νεοφυών Επιχειρήσεων-start ups»,

• Σάββατο 25/04: «Χρηματοδοτικά Εργαλεία Επιχειρήσεων», «Πανεπιστημιακή -Επιχειρηματική Συνεργασία» (διοργάνωση ΔΑΣΤΑ ΠΠ & ΜΟΚΕ ΠΠ),

• Σάββατο 25/04 & Κυριακή 26/04: παρουσιάσεις καινοτόμων ιδεών από τους εκθέτες.

Το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων πρόκειται να ανακοινωθεί σύντομα.

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή και ελεύθερη για το κοινό.

Ώρες λειτουργίας της έκθεσης: Παρασκευή, 24-04-2015 και ώρα: 18:00 – 22:00.

Σάββατο, 25-04-2015 και ώρα 10:00 – 22:00.

Κυριακή, 26-04-2015 και ώρα 10:00 – 21:00.

29/04/2015, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης, η Ειδίκευση Νεοελληνικών Σπουδών Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστήμιου Πατρών, με την υποστήριξη της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης, διοργανώνει ομιλία με θέμα «Κική Δημουλά: “Βρεταννικό Μουσείο (Ελγίνου Μάρμαρα)"». Επίσημη ομιλήτρια θα είναι η κα Ζέτα Γκότση, Επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών και συνομιλήτρια η κα Άννα Κατσιγιάννη, Επίκουρη καθηγήτρια στο ίδιο Τμήμα. Ώρα έναρξης: 18:00.