Το Π.Μ.Σ. έχει μία κατεύθυνση και απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στις: «Δικτυακές Πόλεις και Αναπαραστάσεις». Η χρονική διάρκεια ορίζεται σε τέσσερα (4) εξάμηνα.

Αντικείμενο: Το πρόγραμμα έχει ως αντικείμενο τη διεπιστημονική έρευνα ανάμεσα στις γνωστικές περιοχές που διαμορφώνουν: α) η μελέτη των πολιτισμών των αστικών χώρων και β) οι μέθοδοι αναπαράστασης και αλληλεπίδρασης με τη χρήση σύγχρονων τεχνολογιών.

Στόχος: Στόχος του ΠΜΣ είναι η εξειδίκευση των μεταπτυχιακών φοιτητών προερχόμενων από τις επιστημονικές περιοχές των κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών, της αρχιτεκτονικής, των ΜΜΕ, της πολιτισμικής διαχείρισης και της πολιτισμικής πληροφορικής και η μετεκπαίδευσή τους στη μελέτη, σχεδιασμό και παρέμβαση σε ζητήματα που συνδέονται με την πολιτιστική προβολή και αναπαράσταση σε αστικά περιβάλλοντα.

Προοπτικές: Το ΠΜΣ αποσκοπεί στην εκπαίδευση των μεταπτυχιακών φοιτητών στη μελέτη και δημιουργία παρεμβάσεων τέτοιων μορφών αναπαράστασης στους αστικούς χώρους.

Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι των Σχολών Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Μηχανολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Πληροφορικής, Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης και Επικοινωνίας, Πολιτισμικής Διαχείρισης και Πολιτισμικής Πληροφορικής.