Σαν σήμερα...

>>Από τον χώρο της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών. Φωτογραφία: Κατερίνα Λιονάκη.

Ήταν 11 Νοεμβρίου του 1964 όταν ιδρύθηκε το Πανεπιστήμιό μας και 30 Νοεμβρίου του 1966 όταν πραγματοποιήθηκαν τα επίσημα εγκαίνιά του. Αρχικά, μάλιστα, οι πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις φιλοξενούνταν στο κέντρο της Πάτρας, ενώ το 1984 έγινε η οριστική μετακόμιση στις απέραντες ειδυλλιακές εκτάσεις του Ρίου που γνωρίζουμε σήμερα. Η πρώτη Σχολή που ιδρύθηκε ήταν αυτή των Θετικών Επιστημών το 1966, ενώ σύντομα ακολούθησαν η Πολυτεχνική Σχολή το 1967, και αργότερα η Σχολή Επιστημών Υγείας (1977), η Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών (1989) και η Σχολή Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων(2013). Το Πανεπιστήμιο Πατρών περιλαμβάνει σήμερα 24 τμήματα που στεγάζονται στην Πάτρα ή το Αγρίνιο. Πενήντα ένα χρόνια τώρα, αγωνίζεται να επιτελέσει τους στόχους που εξαρχής έθεσε, τη συμβολή στην ανάπτυξη της χώρας, την παροχή γνώσεων που να εξασφαλίζουν την άρτια κατάρτιση των μελλοντικών εργαζομένων, την εμπεριστατωμένη και προοδευτική επιστημονική έρευνα και την καλλιέργεια ενός κλίματος διεθνούς συνεργασίας μέσω της παραγωγικής επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης με άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού. Κατά τη διάρκεια της πορείας του, έχει κατορθώσει να συμβάλει σημαντικά στον τομέα της έρευνας και το έργο του έχει αναγνωριστεί τόσο σε πανελλήνιο όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο. Πάντα θα υπάρχει τόπος για πρόοδο, ανάπτυξη και διακρίσεις, όσο θα υπάρχουν εδώ άνθρωποι με οράματα, δυναμισμό και αποφασιστικότητα.