"Φως και Ζωή", Πάτρα 8­-12­-2015: Λέιζερ από το Πανεπιστήμιο «άναψαν» την γέφυρα

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση "Φως και Ζωή", στο πλαίσιο της Διακήρυξης της UNESCO ‘Διεθνές Έτος Φωτός 2015’, την Τρίτη, 8 Δεκεμβρίου 2015, ώρα 18:00, στο Συνεδριακό Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, με την συμμετοχή διακεκριμένων προσωπικοτήτων από τον χώρο της επιστήμης και των τεχνών, και πολυπληθές κοινό.

Η εκδήλωση εστίασε στις τρεις διαστάσεις του «φωτός» και στην σημασία τους για τη ζωή του ανθρώπου, με κεντρικούς εισηγητές τους καταξιωμένους καθηγητές κ. Ιωάννη Μανέτα, Τμ. Βιολογίας («Φωτοσύνθεση: η ιστορία ενός παγκόσμιου εξελικτικού αγαθού»), κ. Ιάκωβο Ποταμιάνο, Τμ. Θεάτρου, Σχολή Καλών Τεχνών, Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης («Φως και Τέχνη»), και Μιχαήλ Ζέρβα, Optoelectronics Research Centre, University of Southampton, UK («Φωτονική: η επανάσταση συνεχίζεται»). Σε μια δράση συμβολισμού του «φωτός της γνώσης» και των επιτευγμάτων του ανθρώπου, πράσινες δέσμες λέιζερ από το Πανεπιστήμιο Πατρών χάραξαν τον ουρανό του Ρίου, εστίασαν στους πυλώνες και φωταγώγησαν την γέφυρα «Χαρίλαος Τρικούπης». Την εκδήλωση διοργάνωσαν οι ερευνητικές ομάδες "Φωτονικών Υλικών, Δομών και Εφαρμογών" (Τμ. Επιστήμης των Υλικών, με υπεύθυνο τον καθ. Ν. Βάϊνο) και "Lasers Μη-Γραμμικής και Κβαντικής Οπτικής" (Τμ. Φυσικής, με υπεύθυνο τον καθ. Σ. Κουρή), μέλη του διαπανεπιστημιακού δικτύου Νανο-Φωτονικής. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ερευνών του Πανεπιστημίου Πατρών, με την υποστήριξη της ΓΕΦΥΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Α.Ε., και την ευγενική χορηγία των ΤΙΤΑΝ Α.Ε., INTERLAB, OPTRONICS Technologies, και VECTOR Technologies.