Βραβεία στους άριστους φοιτητές του 2015

>>Στιγμιότυπο από την απονομή των Φοιτητικών Βραβείων Αριστείας, με την Πρύτανι κ. Β. Κυριαζοπούλου και τον Αναπληρωτή της Ακαδημαϊκών Υποθέσεων κ. Ν. Καραμάνο

Στην λαμπρή εκδηλωση που έγινε στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου την παραμονή της γιορτής των Τριών Ιεραρχών, 29 Ιανουαρίου, με την ευκαιρία της ημέρας των γραμμάτων, δόθηκαν τα Φοιτητικά Βραβεία Αριστείας του 2015. Τα βραβεία αυτά είναι ένας νέος θεσμός στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Πρόκειται για τιμητικές διακρίσεις που συνοδεύονται από χρηματικά έπαθλα. Τα βραβεία απενεμήθηκαν σε 25 φοιτητές του Πανεπιστημίου (5 από κάθε σχολή) που αποφοίτησαν το 2015, και πέτυχαν τις υψηλότερες βαθμολογίες από όσους αποφοίτησαν στην κανονική διάρκεια των σπουδών τους. Τα χρηματικά έπαθλα ήταν χορηγία των Τραπεζών Πειραιώς, Εθνικής και Alpha. Η Πρύτανις κ. Β. Κυριαζοπούλου τόνισε ιδιαίτερα τη σημασία της βράβευσης αυτής ως έμπρακτης υποστήριξης της αριστείας των φοιτητών του Πανεπιστημίου. Η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Ε. Μπάσδρα, που ήταν προσκεκλημένη ομιλήτρια στην εκδήλωση, ανέφερε σχετικά: "Η αριστεία δεν αφορά τους λίγους, αφορά τους πολλούς, όλους εκείνους που προσπαθούν, αναπτύσσουν τα ταλέντα τους, εξελίσσοντας το ζωτικό τους χώρο και όχι μόνο. Η Πολιτεία οφείλει να απαλείψει μεν τις συνέπειες που προκύπτουν από τις ανισότητες ως προς το “οικονομικό”, “πολιτισμικό” ή και “συμβολικό” κεφάλαιο (κύρος, καταγωγή), και να λειτουργεί χωρίς αποκλεισμούς, να είναι Πολιτεία για όλους, και συγχρόνως να στηρίξει τους αρίστους, αφού ο εκσυγχρονισμός της χώρας εξαρτάται από την ικανότητά της να παράγει ελίτ με ηγετικό ρόλο". Επεσήμανε ωστόσο τον κίνδυνο “σε συνθήκες κρίσης όταν τίθενται σε συζήτηση θέματα επιβίωσης, τα θέματα αριστείας να περιθωριοποιούνται και να απαξιώνονται”. Στην εκδήλωση οι βραβευμένοι με ιδιαίτερη συγκίνηση έλαβαν τις δια- κρίσεις τους από τα χέρια της Πρυτάνεως και του Αναπληρωτή Ακαδημαικών Υποθέσεων κ. Ν. Καραμάνου. Σε αρκετές περιπτώσεις τα βραβεία πήραν οι οικείοι τους, αφού αρκετοί από τους άριστους αποφοίτους μας έχουν ήδη πάρει το δρόμο της ξενιτειάς, όπως τόσοι άλλοι ταλαντούχοι νέοι μας την εποχή της κρίσης. Ο πρώτος των πρώτων ήταν ο Σπύρος Κακαρούμπας, απόφοιτος του Μαθηματικού Τμήματος που αποφοίτησε με βαθμό 9.98 και ήδη βρίσκεται στο εξωτερικό για να συνεχίσει τις σπουδές του. Σχολιάστηκε η έντονη παρουσία των φοιτητριών στην ομάδα των αρίστων: 15 από τους 25 βραβευμένους ήταν κορίτσια.

Φοιτητικά Βραβεία Αριστείας 2015

Σχολή Θετικών Επιστημών: Σπυρίδων Κακαρούμπας, Τμ. Μαθηματικών ∆ημήτριος Σακελλαρίου, Τμήμα Μαθηματικών Θωμάς Μελίστας, Τμ. Μαθηματικών Εύα Πολίτου, Τμ. Φυσικής Γεώργιος Μούρτζης, Τμ. Φυσικής

Πολυτεχνική Σχολή: Παρασκευάς ∆εληγιάννης, Τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών (ΗΜΤΥ), Ασημίνα Μαντά, Τμ. ΗΜΤΥ Χρήστος Γιαννόπουλος, Τμ. Πολιτικών Μηχανικών Πέτρος Παντόλας, Τμ. Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωάννης ∆ουράτσος, Τμ. Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής

Σχολή Επιστημών Υγείας: Βαΐα Μπουργανού, Τμ. Ιατρικής Μαρίνα Σουρούνη, Τμήμα Ιατρικής Μαρία – Παναγιώτα Αθανασίου, Τμ. Φαρμακευτικής, Πηνελόπη Μουτζούρη, Τμ. Φαρμακευτικής Πηνελόπη Καστανά, Τμ. Φαρμακευτικής ∆ήμητρα Μπουγά, Τμ. Φαρμακευτικής (ισοψηφία)