Περιμένοντας τα σχολεία

Από 28 Μαρτίου ως τις 15 Απριλίου οι πόρτες του Πανεπιστημίου μας θα είναι πιο ανοικτές από ποτέ, καθώς υπάρχει ανοικτή πρόσκληση προς τα σχολεία της περιοχής να επισκεφθούν τις μονάδες του ιδρύματος και να γνωρίσουν από κοντά το προσωπικό και τα εργαστήρια. Το καλαίσθητο έντυπο που έχει επιμεληθεί η Διεύθυνση Εκπαίδευσης και Έρευνας για τη δράση “Τα σχολεία πάνε Πανεπιστήμιο” εντυπωσιάζει με τις θεματικές ενότητες και τις δραστηριότητες που περιέχει. Και τα 24 Τμήματα του Πανεπιστημίου συμμετέχουν, ενώ δράσεις προτείνουν ακόμη το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας, το Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης, η Βιβλιοθήκη και το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών. 30 εισηγητές έχουν ετοιμάσει δράσεις για τους επισκέπτες μας. Είναι όλοι τους αξιέπαινοι για τη διάθεση τους να προσφέρουν προς τους μικρούς μας επισκέπτες, βοηθώντας τους στις αποφάσεις τους για το μέλλον και συμβάλλοντας ώστε να βελτιωθεί η εικόνα του Πανεπιστημίου μας στην κοινωνία.