Φαντασιακοί ήρωες και φοιτητικός συνδικαλισμός

Οι πρόσφατες φοιτητικές εκλογές ήταν μια ακόμη ευκαιρία για αφισσορύπανση, τετριμμένα συνθήματα και ανταγωνισμούς μεταξύ των (αδιάφορων, στους περισσότερους φοιτητές) κομματικών φοιτητικών παρατάξεων. Η αισθητική και τα συνθήματα του προπαγανδιστικού υλικού που “διακόσμησε” τα ιδρύματα της χώρας, μαζί και το Πανεπιστήμιο Πατρών κάποιες μέρες του Μάη, σε μεγάλο βαθμό αποφασίστηκαν σε κεντρικά κομματικά γραφεία και διαδόθηκαν ακόμη μια φορά από τους δραστήριους αφισοκολλητές των παρατάξεων. Όμως κάποιες μικρές πρωτοβουλίες από φοιτητικές ομάδες ξέφυγαν από τον κανόνα και έδωσαν μια άλλη αισθητική. Δύο γιγαντοπανό που είδαμε σε κτήρια της Πολυτεχνικής ήταν εμπνευσμένα από νεανικές κουλτούρες του θεάματος και των βιντεοπαιχνιδιών. Η πρώτη είναι μια αφίσα εμπνευσμένη από τον Super Mario, έναν ήρωα ο οποίος έχει δημιουργηθεί από τη Ιαπωνική εταιρεία παιχνιδιών Nintendo. Πάνω από 310 εκατομμύρια αντίγραφα έχουν πουληθεί, κάνοντάς το το πιο δημοφιλές παιχνίδι στην ιστορία των video games. Ο ήρωας εμπλέκεται στο φαντασιακό Βασίλειο των Μανιταριών και, μαζί με τον αδελφό του Luigi, τρέχει σαν τρελός ξεπερνώντας εμπόδια για να σώσει την Πριγκίπισσα της καρδιάς του. Μαγικές δυνάμεις του επιτρέπουν να αυξήσει τη δύναμη του και να κατατροπώσει τους εχθρούς του. Είναι ένα απλοϊκό στη σύλληψη παιχνίδι με δισδιάστατα γραφικά και απλούς χειρισμούς. Η δεύτερη αφίσσα έρχεται κατευθείαν από τον κόσμο του George Lucas και της σειράς ταινιών Star Wars. Οι ταινίες αυτές (αρχική τριλογία 1977-83, επόμενη 1999-2005 Και πρόσφατα 2015, η πρώτη ταινία της νέας τριλογίας) θεωρούνται οι πιο επιτυχημένες εμπορικά ταινίες που έχουν γίνει ως τώρα. Χαρακτηριστικά, η εταιρία Walt Disney αγόρασε πρόσφατα τη LucasFilms που είχε τα δικαιώματα των ταινιών για πάνω από 4 δισεκατομμύρια δολλάρια. Το σύνθημα στο φοιτητικό πανώ αφορά τη Resistance, τη νέα οργάνωση που αντιτίθεται στην κυβέρνηση της Γαλακτικής Δημοκρατίας. Η οργάνωση αυτή εμφανίζεται στην τελευταία ταινία της σειράς The Force Awakens, η οποία κυκλοφόρησε και σάρωσε τα ταμεία πριν μερικούς μήνες. Ένας χαρακτήρας που εμφανίζεται στην αφίσα αυτή είναι ο Yoda, επίσης από τη σειρά Star Wars. Ο Yoda ένα μικροκαμωμένο ανθρωποειδές με μυτερά αυτιά. Χαρακτηριστικός ήρωας του Lucas, εμφανίστηκε πρώτη φορά στην ταινία "Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται" και υπήρξε ο grand master των Jedi και υψηλόβαθμος στρατηγός των Clone Troopers. Ένα ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί ο Yoda ζητάει “ανθρώπινους” ρυθμούς σπουδών και γιατί ο Super Mario πρέπει να τα βάλει με τις άλλες συνδικαλιστικές παρατάξεις για να φτάσει στην καλή του. Τι νόημα βγάζουν αυτές οι αφίσες; Μια εξήγηση είναι ότι, επειδή απευθύνονται στους φοιτητές, χρησιμοποιούν χαρακτήρες γνωστούς για να τους εντάξουν σε ένα πλαίσιο ανταγωνισμού, όπως εκείνο των παιχνιδιών ή ταινιών επιστημονικής φαντασίας. Μια άλλη άποψη λέει ότι τα συνθήματα και οι προτάσεις των παρατάξεων αυτών βγάζουν πιο πολύ νόημα σε φαντασιακούς κόσμους παρά στο σύγχρονο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να δεχτούμε ότι δίνουν ένα ιδιαίτερο τόνο στις βαρετές, κατά τα άλλα, φοιτητικές εκλογές.

[Γιώργος Αναγνώστου, Τμ. ΗΜΤΥ]

*Φοιτητικές εκλογές 2016 - Αποτελέσματα
Πρωταθλητής στις εκλογές για άλλη μια χρονιά ήταν η αποχή. Από τους 28.400 φοιτητές του Πανεπιστημίου (έκθεση ιδρύματος, στοιχεία modip.upatras.gr) συμμετείχαν στις εκλογές μόνο το 26% (7447 φοιτητές). Για άλλη μια χρονιά η ΔΑΠ υπερίσχυσε, ενισχύοντας μάλιστα τη θέση της με ποσοστό 36%, δεύτερη η Πανσπουδαστική με 27%, τα ΕΑΑΚ με 19%, η ΠΑΣΠ με 13%.