Γράμμα από το Stanford

Μια σύντομη επίσκεψη στο γνωστό Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας ήταν ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με την εφημερίδα του Πανεπιστημίου. H Stanford Daily είναι καθημερινή εφημερίδα που κυκλοφορεί στην Πανεπιστημιούπολη, στις φοιτητικές εστίες, στις καφετέριες, κ.λπ., αλλά και σε φοιτητικά στέκια στην περιοχή του Πάλο Άλτο. Η εφημερίδα βγαίνει από το 1892, δηλαδή από την ίδρυση του Πανεπιστημίου. Είναι φημισμένο το αφιέρωμα της εφημερίδας για την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους. Το κύριο άρθρο του τεύχους, τη μέρα της δικής μας επίσκεψης, αφορούσε τα προβλήματα του Τμήματος Μουσικής του Πανεπιστημίου: οι φοιτητές διαμαρτύρονταν ότι δεν έχουν επαρκείς χώρους εξάσκησης. Η εφημερίδα είχε επίσης άρθρο σχετικά με μια θεατρική παράσταση στο Πανεπιστήμιο, μουσική στήλη, αφιέρωμα στην νέα ταινία της Μάρβελ, άρθρα γνώμης, πλούσια αθλητικά, παρουσίαση ενός telepresence portal, ρεπορτάζ για τη γιορτή της 5 de Mayo, τη Μεξικάνικη εθνική γιορτή που γιορτάζεται στην Αμερική, κ.λπ. Να σημειωθεί ότι η εφημερίδα εκδίδεται από συντακτική ομάδα αμιγώς φοιτητική, η τωρινή αρχισυντάκτης είναι πρωτοετής φοιτήτρια πληροφορικής (οι ρόλοι αλλάζουν), ασκεί κριτική στον Πρύτανη και το Πανεπιστήμιο γενικότερα, δεν έχει σχέση με παρατάξεις και φοιτητικούς συλλόγους και έχει τεράστια αναγνωσιμότητα. Αυτό το πετυχαίνει επειδή είναι προσεκτική ώστε να μην παίρνει θέση σε διάφορα θέματα όπου υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αλλά απλά να τις παραθέτει.