Η Ιατρική πρωταθλήτρια στο ποδόσφαιρο για το 2016 και το Οικονομικό στο μπάσκετ

>>Από τον τελικό μπάσκετ, επίθεση της Φαρμακευτικής

Στους τελικούς των εσωτερικών πρωταθλημάτων που έγιναν την Τετάρτη 1 Ιουνίου στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου με συμμετοχή πολύ κόσμου, η Ιατρική νίκησε στην παράταση με 1-0 το Οικονομικό και αναδείχθηκε πρωταθλητής για την φετεινή χρονιά. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιατρική: Τζικόπουλος, Κωνσταντινόπουλος, Γεωργιάδης, Παπαθεοδώρου, Τραγουλιάς, Χατζηπαναγιώτου, Γιαννούχος, Ρουμελιώτης Ι., Παναγάκης, Καλλιβωκάς, Παπανίκος, Διονυσόπουλος, Σπερελάκης, Χριστοδούλου Ρουμελιώτης Α., Πάρδαλης, Σταυρόπουλος, Almasarwah

Οικονομικό: Χοίρας, Μακρής, Σπαθής, Ρουγκάλας, Λαγογιάννης, Μαλιγιάννης, Παρασκευάς, Φίκαρης, Διαμαντόπουλος, Αργυρόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Νικολόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Δαμόπουλος, Ανδριέλος, Καρβελάς, Ζιάκας

Το Οικονομικό δεν κατάφερε να πάρει το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, όμως κατέκτησε το πρωτάθλημα μπάσκετ, αφού νίκησε στον τελικό τη Φαρμακευτική με 76-71 (ημίχρονο 37-34). Οι διαιτητές της συνάντησης ήταν οι φοιτητές Κοτσίρης, Λαμπίρης, ενώ οι συνθέσεις των ομάδων ήταν :

Οικονομικό: Γιαννακόπουλος (παίχτης-προπονητής), Σερέτης 19(2), Μαστρογιαννόπουλος 42(7), Κακαβούλας, Μπαγουλής 3, Γιαννόπουλος 2, Μπούτος, Μπούσιας, Κούλης 3(1), Γιαταγάνας, Νούλας, Δριβύλας 7

Φαρμακευτική: Μαυροειδής 9(1), Γεράνιος (παίχτης- προπονητής) 22(3), Βλατάκης 2, Ανέστη, Μπιτσάκος, Παληγιώργος, Κουμάκης 11(1), Βεργανελάκης 21(6), Τζαμαλής, Γεωργακόπουλος 4, Προβίδας 2, Κουμτζίδης

Αξιοσημείωτη η βράβευση των καθηγητών του Πανεπιστημίου Παναγιώτη Βαφέα και Δημήτρη Κουζούδης που συμμετείχαν ενεργά στο πρωτάθλημα.

Επίσης την ίδια μέρα έγιναν αγώνες μπητς βόλευ, ανώμαλου δρόμου, επίδειξη κικ μπόξιγκ, παρουσίαση της φοιτητικής ομάδας χορού. Στην εκδήλωση που είχε πολλή συμμετοχή παρευρέθηκαν ο Αναπληρωτής Πρυτάνεως Καθηγητής κ. Γεώργιος Αγγελόπουλος, πρόεδροι Τμημάτων του Πανεπιστημίου Πατρών, φοιτητές, καθηγητές, λοιπό προσωπικό και φίλοι του Πανεπιστημίου Πατρών και του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου από την ευρύτερη περιοχή και την πόλη. Εξάλλου, το Πανεπιστημιακό μας Γυμναστήριο παίζει και το ρόλο πόλου μαζικού αθλητισμού για την πόλη και την περιοχή.