Το Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών

>>Όψη της Κύριας Αίθουσας του ΣΠΚ

Το Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών (ΣΠΚ) ξεκίνησε τη λειτουργία του το 1999, ενώ οι υποδομές του με τη σημερινή τους μορφή ολοκληρώθηκαν το 2006. Αποτελούσε-και συνεχίζει να αποτελεί-ένα φιλόδοξο εγχείρημα του Πανεπιστημίου Πατρών: έχοντας αναπτυχθεί σε δύο επίπεδα συνολικής επιφάνειας 9.300 τ.μ., αποτελεί το μεγαλύτερο συνεδριακό και θεατρικό/συναυλιακό χώρο της Δυτικής Ελλάδας. Περιλαμβάνει δύο θεατρικές αίθουσες (χωρητικότητας 960 και 250 ατόμων), δέκα παράλληλες ευέλικτες αίθουσες, εκθεσιακούς χώρους και χώρους υποδοχής 1.400 τ.μ. καθώς και λοιπούς υποστηρικτικούς χώρους (καμαρίνια, αποθήκες, κ.λπ.). Το ΣΠΚ διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στα επιστημονικά και πολιτιστικά δρώμενα της ευρύτερης περιοχής, έχοντας φιλοξενήσει κατά τη διάρκεια της υπερδεκαπενταετούς λειτουργίας του περισσότερες από δυόμισι χιλιάδες (2.500) εκδηλώσεις και περισσότερους από 900.000 επισκέπτες/συμμετέχοντες. Το ΣΠΚ είναι εξοπλισμένο με σύγχρονα οπτικοακουστικά συστήματα διεθνών προδιαγραφών (εξειδικευμένα ηχοσυστήματα, προβολικά υψηλής ανάλυσης, δομημένη καλωδίωση και ασύρματη διαδικτυακή κάλυψη, κατανεμημένο σύστημα ήχου). Η Κύρια Αίθουσα-πέραν των συνεδριακών της υποδομών- διαθέτει σύγχρονα συστήματα για τη φιλοξενία των πολιτιστικών εκδηλώσεων. Στην ουσία είναι αυτή που καθιστά τον χώρο το «στολίδι της περιοχής» και έχει συντελέσει στην καταξίωση και στην αναγνώρισή του σε πανελλαδικό επίπεδο. Το ΣΠΚ λειτουργεί χάρη στις προσπάθειες και το μεράκι των εργαζομένων του, στη στήριξη των διοικητικών αρχών του Πανεπιστήμιου αλλά και στην εθελοντική προσφορά των φοιτητών. Το ΣΠΚ κάθε χρόνο φιλοξενεί περί τις διακόσιες εκδηλώσεις: από πολυήμερα παγκόσμια συνέδρια με εκατοντάδες συμμετέχοντες έως ολιγόωρες διαλέξεις, ημερίδες, σεμινάρια, συναντήσεις εργασίας, εκθέσεις, συναυλίες, θεατρικές και χορευτικές παραστάσεις, εξυ- πηρετώντας όχι μόνο τις αυξημένες ανάγκες της πανεπιστημιακής κοινότητας αλλά και την ευρύτερη περιοχή. Με τον τρόπο αυτό προσδίδει έναν ακόμα ρόλο στο Πανεπιστήμιο Πατρών -πέρα από τον καθαρά επιστημονικό και διδακτικό του προσανατολισμό- καθιστώντας το έναν μοχλό ευρύτερης παιδείας και πολιτισμού. Το ΣΠΚ έχει πολλά ακόμα να προσφέρει στα επιστημονικά και πολιτιστικά δρώμενα, όχι μόνο της πόλης μας, αλλά και της ευρύτερης περιοχής και με την έννοια αυτή χρειάζεται τη στήριξη όλων μας ιδιαίτερα στη δύσκολη σημερινή συγκυρία.