Αναγόρευση Επίτιμης Διδάκτορος

Η Πρύτανις Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ, Καθηγήτρια Βυζαντινολογίας, αναγορεύθηκε Επίτιμη Διδάκτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου μας, μετά από πρόταση του Τμήματος Ιατρικής. Η τελετή αναγόρευσης της κ. Γλύκατζη—Αρβελέρ πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Τρίτης, 20 Δεκεμβρίου 2016 (ώρα 12.00 μ.), στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου. Την εκδήλωση προσφώνησαν η Πρύτανις του Πανεπιστημίου, καθηγήτρια Β. Κυριαζοπούλου, ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθ. Δ. Καρδαμάκης και ο Πρόεδρος του Τμ. Ιατρικής, καθ. Δ. Γούμενος. Το έργο και την προσωπικότητα της τιμώμενης παρουσίασε η επίκουρη καθηγήτρια Βυζαντινής Φιλολογίας Ειρήνη Σοφία Κιαπίδου (Τμήμα Φιλολογίας), και ακολούθησε η αναγόρευση της τιμώμενης σε Επίτιμη Διδάκτορα και η περιένδυσή της από την Πρύτανι. Η εκδήλωση της επιτιμοποίησης ολοκληρώθηκε με την ομιλία της κ. Γλύκατζη-Αρβελέρ, με θέμα: «Βυζάντιο και Ελληνική Ταυτότητα». Επισυνάπτονται το αναλυτικό πρόγραμμα της τελετής, το βιογραφικό σημείωμα της τιμώμενης και φωτογραφικό υλικό.

Επισυναπτόμενα:
Υπεύθυνος: