Το κάστρο του Ρίου στα βιντεοπαιχνίδια της Ευρώπης

Τον Οκτώβριο έγινε ένα ενδιαφέρον πείραμα στο εργαστήριο Διαδραστικών Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου Πατρών. 10 εταιρίες κατασκευής παιχνιδιών από όλη την Ευρώπη μαζεύτηκαν στην Πάτρα, συμμετέχοντας σε ένα διαγωνισμό σχεδίασης πρωτότυπων παιχνιδιών. Στα παιχνίδια αυτά ενσωματώθηκαν κτήρια της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, όπως τμήματα του κάστρου του Ρίου. Αυτό γίνεται με μια νέα τεχνολογία που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού ερευνητικού έργου CR-PLAY. Πρόκειται για μια τεχνική που επιτρέπει, με απλή φωτογράφηση του μνημείου από διάφορες γωνίες, να δημιουργείται ένα τρισδιάστατο μοντέλο, το οποίο μπορεί εύκολα να ενσωματωθεί στον χώρο του παιχνιδιού. Οι συμμετέχοντες επισκέφθηκαν το κάστρο του Ρίου και φωτογράφησαν κάποιες από τις γωνιές του. Μετά, γύρισαν στο Εργαστήριο του Πανεπιστημίου μας και έφτιαξαν παιχνίδια που παίζονται στο φυσικό χώρο των πύργων του κάστρου. Αυτοκίνητα, μηχανές και φανταστικοί ήρωες ανεβοκατέβαιναν στις πολεμίστρες. Οι δυνατότητες αυτής της τεχνολογίας για σύνδεση της βιομηχανίας των παιχνιδιών με τον τουρισμό και τον πολιτισμό είναι τεράστια, όπως μας δήλωσε ο καθηγητής και διευθυντής του εργαστηρίου Ν. Αβούρης.