Τιμή στην αριστεία και στην προσφορά

Η εορτή των Τριών Ιεραρχών έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια να αφιερώνεται στους φοιτητές που αρίστευσαν και στους καθηγητές που αποχώρησαν την προηγούμενη χρονιά. Μια βραδιά συνάντησης των νέων που ξεκινάνε και των παλιών που ολοκληρώνουν. Οι μεν βραβεύονται για την αριστεία τους στις σπουδές τους, οι δε για τα χρόνια προσφοράς προς τους φοιτητές και το ίδρυμα. Τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017, στην κατάμεστη αίθουσα Οδυσσέας Ελύτης, τιμήθηκαν αυτές οι δύο ομάδες σε μια βραδιά γεμάτη συγκίνηση. Πρώτα δόθηκαν τα «Φοιτητικά Βραβεία Αριστείας», που συνοδεύονταν από χρηματικά έπαθλα και δόθηκαν σε αριστεύσαντες αποφοίτους του Πανεπιστημίου το ακαδημαϊκό έτος 2015-16. Ο Θεόδωρος Παπανικολάου από το Τμήμα Φυσικής ήταν αυτός που πήρε τον πιο υψηλό βαθμό πτυχίου το 2016, 9,96.
Οι αριστεύσαντες που βραβεύτηκαν είναι:
Τμ. Φιλολογίας: Νικόλαος Αρμάος, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδεύσης: Βασιλική Αστερή, Τμ. Γεωλογίας: Κωνσταντίνος-Μάριος Βαζιουράκηc, Τμ. Μαθηματικών: Μαρία-Χριστίνα Βαν Ντερ Βέιλε, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών: Χρήστος-Παναγιώτης Ιωάννου, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων: Λεντιάν Κόλα, Τμήμα Φαρμακευτικής: Μιχαήλ Λυκουράς, Τμ. ΗΜΤΥ: Θεόδωρος Μάμαλης, ΤΜΗΥ&Υ : Παρασκευή Μίχα, Τμ. Δ.Ε.Α.Π.Τ.: Ευαγγελία Μπολέτη, Τμ. Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών: Παναγιώτης Μπουντούρης, Τμ. Χημικών Μηχανικών: Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου-Φλάμπουρας, Τμ. Φυσικής: Θεόδωρος Παπανικολάου, ΤΕΕΑΠΗ: Ειρήνη-Λήδα Ρεμουντάκη, Τμ. Φιλοσοφίας: Χρήστος Ρίτσος, Τμ. Χημείας: Μαρία Σμυρνιώτη, Τμ. Επιστήμης των Υλικών: Χρήστος Ταπεινός, Τμ. Ιατρικής: Αθανασία Τραγομάλου, Τμ. Πολιτικών Μηχανικών: Ιωάννης-Ιάσωνας Φραδέλος.

Οι καθηγητές που αφυπηρέτησαν το 2016 ήταν επίσης εκεί και πήραν από τα χέρια της Πρυτάνεως τιμητικές πλακέτες και διπλώματα, αναγνώριση της προσφοράς τους στην εκπαίδευση και την ανάπτυξη του Πανεπιστημίου μας. Ανάμεσά τους ξεχώρισαν κάποιες σημαντικές προσωπικότητες του Πανεπιστημίου Πατρών, όπως ο Γιώργος Χρυσολούρης, ο Μιχάλης Φαρδής, ο Παναγιώτης Παπαθανασόπουλος, ο Γρηγόρης Ιατρού, ο Κλεομένης Μπάρλος, ο Τάσος Μπούντης, ο Μάρτιν Κρεεμπ και άλλοι. Συγκινητική η αναφορά στην εκλειπούσα εν τω μεταξύ Αγγελική Κοντολάτου, καθηγήτρια Μαθηματικών.

Οι καθηγητές που αποχώρησαν το 2016 και τιμήθηκαν στην εκδήλωση είναι 44, οι εξής:
Ιατρικής (6): Φεβρωνία Αγγελἁτου, Γεώργιος Κώστόπουλος, Χρυσοὐλα Λαμπροπούλου-Καρατζά, Γεώργιος Νικηφορίδης, Μιχαήλ Σταυρόπουλος, Αγαθοκλής Ψυρογιάννης, Φαρμακευτικής (1): Χαρἁλαμπος Καμούτσης, Φυσικής (4): Αναστασία Ράπτη, Αναστάσιος Γεώργας, Γεώργιος Μπροδήμας, Βασίλειος Γιαννέτας, Βιολογίας (4):Παναγιώτης Γιομπρές, Γεώργιος Δημητριἁδης, Γρηγόριος Ιατροὐ, Νικόλαος Ματσώκης, Χημείας (3):Γεώργιος Καραϊσκάκης, Νικόλαος Κλούρας, Κλεομένης Μπάρλος, Μαθηματικών (5): Αγγελική Κοντολάτου, Μαρία Λευτάκη, Αναστάσιος Μπούντης, Ευτύχιος Παπαδοπετράκης, Νικόλαος Σάμαρης, Πολιτικών Μηχ. (2): Ευάγγελος Ματσούκης, Μιχαήλ Φαρδής, Ηλεκτρολόγων (2): Βασιλική Περράκη, Κωνσταντίνος Σώρρας, Μηχανολόγων (4):Σταύρος Γούτσος, Δημήτριος Σκαρλάτος, Παύλος Χατζηκωνσταντίνου, Γεώργιος Χρυσολούρης, Θεατρικών Σπουδών (3): Αθηνά Κορώνη, Μάρτιν Κρέεμπ, Θεόδωρος Στεφανόπουλος.
Να σημειωθεί επίσης ότι στην εκδήλωση κεντρικός ομιλητής ήταν ο καθηγητής του Τμήματος Φιλοσοφίας κ. Χρήστος Τερέζης, ο οποίος έδωσε ομιλία με τίτλο: ‘Πανεπιστήμιο και προκλήσεις του 21ου αιώνα’. Ενώ απονεμήθηκαν τιμητικές διακρίσεις, σε εθελόντριες αποφοίτους του Τμήματος Ιατρικής, καθώς και σε φορείς, σε πανελλαδικό επίπεδο, που έχουν συνεισφέρει στο έργο που προσφέρει το Κέντρο Ενημέρωσης και Προσέλκυσης Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών του Πανεπιστημίου Πατρών (KEΔMOΠ) και έχουν συμβάλει στην προώθηση του μηνύματος της εθελοντικής δωρεάς μυελού των οστών και της ευαισθητοποίησης του πληθυσμού.