Ενδόραμα 2016 και έκθεση ‘Mandare a Patrasso’

Στις 27-29 Ιανουαρίου οργανώθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου για 9η φορά το ετήσιο συνέδριο ενδοκρινολογίας, το ‘Ενδόραμα’. Όπως κάθε χρόνο, ιδιαίτερο ενδιαφέρον προκάλεσε το Πολιτιστικό Ενδόραμα, που περιελάμβανε μια σημαντική έκθεση φωτογραφικού υλικού και κειμένων για τις φυλακές της Πάτρας στο παρελθόν, την οποία επιμελήθηκε η ιστορικός – αρχαιολόγος κ. Ανδρονίκη Χρυσάφη. Η έκθεση είχε τον τίτλο ‘Mandare a Patrasso’. Σε αυτήν παρουσιάστηκαν οι φυλακές και οι χώροι σωφρονισμού της πόλης από την οθωμανική περίοδο μέχρι και σήμερα. Οθωμανικά και μεσαιωνικά κάστρα, νεοκλασικές επαύλεις, ιστορικά κτίρια, στρατιωτικές εγκαταστάσεις, παιδικές κατασκηνώσεις και σχολεία, αποθήκες, αλλά και τα ίδια τα σωφρονιστικά καταστήματα, φιλοξένησαν ποινικούς και πολιτικούς κρατουμένους, αντιστασιακούς και πατριώτες κατά την περίοδο της γερμανοϊταλικής κατοχής, ενηλίκους και ανηλίκους, Έλληνες και ξένους υπηκόους, λόγιους που καταδικάστηκαν για τη σατιρική τους ποίηση, επώνυμους πολίτες και θεσμικούς παράγοντες που τέθηκαν σε περιορισμό για την ιδεολογία τους. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγινε ανοικτή συζήτηση για το θέμα του σωφρονιστικού συστήματος και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, στην οποία μίλησαν, μεταξύ άλλων, ο ομότιμος Καθηγητής Εγκληματολογίας και τέως Υπουργός Προστασίας του Πολίτη κ. Γιάννης Πανούσης, καθώς και ο κ. Μαρίνος Σκανδάμης, Δικηγόρος και τέως Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Δικαιοσύνης.