Τιμητική εκδήλωση για τον Γιώργο Μπαμπινιώτη

Κατάμεστη η αίθουσα τελετών την Τετάρτη 22 Μαρτίου στην εκδήλωση για τον Γιώργο Μπαμπινιώτη, ομότιμο και επίτιμο καθηγητή γλωσσολογίας, πρώην Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, πρώην υπουργό, και πρόεδρο των Αρσακείων Σχολείων. Ήταν το βαρύ όνομα που τράβηξε τον κόσμο, αλλά και το θέμα της ομιλίας του: Η δύναμη της Ελληνικής Γλώσσας. Ο ομιλητής αναφέρθηκε στην Ελληνική γλώσσα ως εθνικό μας κεφάλαιο. Ξεκίνησε από μια γενική τοποθέτηση για τις γλώσσες, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι η κάθε γλώσσα ορίζει μια κοσμοαντίληψη, μια σύλληψη του κόσμου, και δεν αποτελεί απλά ένα σύνολο λέξεων. Κατά συνέπεια, δεν υπάρχουν καλές ή κακές γλώσσες. Εστίασε στη συνέχεια στη δική μας γλώσσα, αναφέροντας ότι αυτή αντλεί δύναμη από τη διαχρονικότητά της, αφού μετράει σαράντα αιώνες προφορικού λόγου και γραπτή συνέχεια είκοσι οκτώ αιώνων, αλλά και από την καλλιέργειά της γλωσσικής έκφρασης που τη χαρακτηρίζει. Επίσης, έκανε μια ιστορική αναφορά στην οικουμενικότητα της ελληνικής γλώσσας, αφού αυτή έπαιξε κρίσιμο ρόλο σε τουλάχιστον τέσσερις φάσεις, ως αλεξανδρινή κοινή κατά τους Ελληνιστικούς και Χριστιανικούς χρόνους, αργότερα κατά την Αναγέννηση και το Διαφωτισμό, αλλά και στην σύγχρονη ευρωπαϊκή εκπαίδευση. Τόνισε ιδιαίτερα την ανάγκη επαναφοράς της διδασκαλίας των κλασσικών κειμένων στα σχολεία τόσο στο ευρωπαϊκό όσο και στο και ελληνικό εκπαιδευτικό  σύστημα, ενώ για τη χώρα μας ανέφερε ότι πρέπει να συντηρηθεί η επαφή με τα κείμενα όλων των περιόδων, με αυτά που ο Σεφέρης ονόμασε “τα παλαιότερα Ελληνικά μας”. Η γλώσσα μας είναι το “εθνικό μας κεφάλαιο”, είπε κλείνοντας. και πρέπει να δώσουμε μάχη για να το διαφυλάξουμε.