Ανθισμένες κουτσουπιές

Η Πανεπιστημιούπολη ανθισμένη την άνοιξη είναι μαγεία. Κοιτάζοντας από το παράθυρο τα ανθισμένα δέντρα, τούτη την εποχή ξεχωρίζει παντού το μωβ από τις κουτσουπιές. Είναι παντού και είναι σε όλες τις αποχρώσεις του μωβ. Είναι ένα ταπεινό τις άλλες εποχές δεντράκι που περνάει απαρατήρητο. Το Μάρτη και τον Απρίλη όμως κερδίζει όλα τα βλέμματα. Cercis siliquastrum είναι το επιστημονικό του όνομα: Κερκίς (‘αδράχτι’), όνομα που πήρε από τον Θεόφραστο γιατί από το ξύλο της έφτιαχναν τα αδράχτια οι υφάντρες. Είναι σχεδόν σε όλες τις χώρες γνωστό σαν το δέντρο του Ιούδα. ‘Judas tree’ στην Αγγλία, ‘Judas-baum’ στη Γερμανία , ‘albero di Giuda’ στην Ιταλία και ‘arbol de Judas’ στην Ισπανία. Αυτό γιατί, σύμφωνα με την παράδοση, από ένα τέτοιο δέντρο κρεμάστηκε ο Ιούδας ο Ισκαριώτης. Στο μυθιστόρημα Ο Χριστός ξανασταυρώνεται του Νίκου Καζαντζάκη ο παπα-Γρηγόρης λέει ότι χωρίς Ιούδα, Ανάσταση δεν γίνεται: ‘Για να σωθεί ο κόσμος, πρέπει να σταυρωθεί ο Χριστός. Για να σταυρωθεί ο Χριστός, πρέπει ένας να τον προδώσει’. Αλήθεια είναι, όπως και το ότι χωρίς το ‘δέντρο του Ιούδα’, άνοιξη στο Πανεπιστήμιο δεν γίνεται.