Ο George Louis Baron Επίτιμος Διδάκτορας του Πανεπιστημίου μας

>>Στιγμιότυπο από την τελετή: από αριστερά: Δ. Κολιόπουλος, Β. Κόμης, G. Baron, Β. Κυριαζοπούλου.

Στην κατάμεστη αίθουσα τελετών, την Τετάρτη 31 Μαΐου έγινε η τελετή αναγόρευσης του Καθηγητή George Louis Baron (Πανεπιστήμιο René Des-cartes – Paris Cité Sorbone) σε επίτιμο διδάκτορα του Πανεπιστημίου μας. Ο τιμώμενος έκανε αίσθηση, αφού μίλησε στα ελληνικά παρουσιάζοντας την μέχρι τώρα ερευνητική του πορεία και τους δεσμούς που διατηρεί με την Ελλάδα και τους συναδέλφους του στο Πανεπιστήμιο Πατρών, ενώ στη συνέχεια αναφέρθηκε στις επιστημολογικές διαστάσεις της πληροφορικής στο εκπαιδευτικό σύστημα και τα ανοικτά ερευνητικά ζητήματα που χαρακτηρίζουν την ένταξη των τεχνολογιών στην εκπαιδευτική διαδικασία. Το έργο του Επίτιμου Διδάκτορα παρουσίασε ο Καθηγητής του ΤΕΕΑΠΗ Κώστας Ραβάνης. Ο κ. Ραβάνης στην παρουσίασή του περιέγραψε τη συνεχή παρουσία και τις συνεργασίες του τιμώμενου με το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία και κυρίως την επιστημονική πορεία του G. L. Baron: «Εξελέγη Καθηγητής και διηύθυνε το εργαστήριο TECNé (Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση) του Εθνικού Ινστιτούτου Παιδαγωγικής Έρευνας σε μια εικοσαετία που αυτό έπαιζε καθοριστικό ρόλο στον πολιτικό-εκπαιδευτικό σχεδιασμό στο γαλλόφωνο κόσμο, ενώ φέτος μετά από μια δεκαπενταετή πορεία ολοκλήρωσε την ακαδημαϊκή του διαδρομή ως Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο René Descartes στο οποίο ήταν διευθυντής ενός μεγάλου εργαστηρίου. Σήμερα θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους καθηγητές στην περιοχή των επιστημών της Εκπαίδευσης στην Ευρώπη, ιδιαίτερα καταξιωμένος ερευνητής στο πεδίο των εφαρμογών των τεχνολογιών στην εκπαίδευση και στη διδακτική της Πληροφορικής με πολύ σημαντική διεθνή εμπειρία, αναγνώριση και ακτινοβολία και εξαιρετικό συγγραφικό έργο». Την εκδήλωση χαιρέτησαν η Πρύτανις Βενετσάνα Κυριαζοπούλου, ο Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών Βασίλης Κόμης και ο Πρόεδρος του Τμήματος ΕΕΑΠΗ Δημήτρης Κολιόπουλος. Η κ. Πρύτανις τόνισε τις στενές σχέσεις του Πανεπιστημίου μας με το Πανεπιστήμιο René Descartes κυρίως λόγω της συνεργασίας που έχει αναπτυχθεί με το εργαστήριο του G. L. Baron, καθώς και τον σημαντικό αριθμό των φοιτητών μας που έχουν εκπαιδευτεί στο René Descartes. Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε, τα ελληνικά είναι μια γλώσσα που ακούγεται καθημερινά στο εργαστήριο του G. L. Baron. Ο κ. Κόμης αναφέρθηκε στην προσωπικότητα του τιμώμενου, ενός ευρυμαθούς, πολύγλωσσου ακαδημαϊκού με πλήθος ενδιαφερόντων και μεγάλου φίλου της πατρίδας μας, ενώ ο κ. Κολιόπουλος έδωσε έμφαση στις διεθνείς συνεργασίες που έχουν αναπτυχθεί τα τελευταία χρόνια από το ΤΕΕΑΠΗ τονίζοντας την ιδιαίτερη συνεισφορά του καθηγητή Baron.

Σύνταξη: