6ο Σεμινάριο Αιματολογίας

Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών
29/09/2017 - 16:30 έως 01/10/2017 - 14:30

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Εκ μέρους της Οργανωτικής και της Επιστημονικής Επιτροπής, έχουμε την τιμή και τη χαρά για έκτη συνεχόμενη χρονιά, να σας προσκαλέσουμε στο 6ο Σεμινάριο Αιματολογίας «Από το κλινικοεργαστηριακό εύρημα στην αιματολογική διάγνωση και θεραπεία», που οργανώνουν το Αιματολογικό Τμήμα της Παθολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Πατρών και η Αιματολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε συνεργασία με την Ιατρική Εταιρεία Αθηνών, στην Πάτρα, στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Πατρών, από 29 Σεπτεμβρίου έως 1 Οκτωβρίου 2017.

Το Σεμινάριο αυτό έχει καθιερωθεί σε ετήσια βάση, σαν ευκαιρία επικοινωνίας και εκπαίδευσης όλων μας, που ασκούμε τη μάχιμη ιατρική στον άξονα της Δυτικής Ελλάδας.

Ένα κλινικό ή εργαστηριακό παθολογικό εύρημα αποτελεί πολύ συχνά σημείο συνάντησης και επικοινωνίας πολλών ιατρικών ειδικοτήτων. Ιδιαίτερα οι Αιματολόγοι έχουν τη χαρά να εμπλέκονται στην αποσαφήνιση και ερμηνεία ευρημάτων από το αίμα και να κατευθύνουν τη διαγνωστική διαδικασία πολλών ασθενών με συστηματικά νοσήματα. Επειδή όμως συχνά, τα ειδικά κλινικά ή εργαστηριακά ευρήματα απουσιάζουν, απαιτείται υψηλού βαθμού επαγρύπνηση και υποψία για να τεθεί έγκαιρα η διάγνωση, να κατευθυνθεί ορθά ο ασθενής και να επωφεληθεί από τις σημαντικές θεραπευτικές εξελίξεις των τελευταίων ετών.

Ο στόχος του Σεμιναρίου αυτού είναι να βελτιωθεί η επικοινωνία των συναδέλφων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Φροντίδας, αλλά και των συναδέλφων με άλλη ειδικότητα, που υποδέχονται πρώτοι τον ασθενή με παθολογικό κλινικό ή/και εργαστηριακό εύρημα, με τα Ειδικά Τριτοβάθμια Αιματολογικά Κέντρα - Κλινικές, που οριστικοποιούν τη διάγνωση και παρέχουν θεραπεία στον αιματολογικό ασθενή. Στο Σεμινάριο θα αναλυθεί ο τρόπος εμφάνισης και η απαραίτητη αρχική διαγνωστική προσπέλαση μη διαγνωσμένων ακόμα ασθενών με παθολογικά κλινικά και εργαστηριακά ευρήματα, αλλά και ασθενών με αιματολογικά νοσήματα, ώστε να απαρτιώνεται ταχύτερα και αποτελεσματικότερα η διαδικασία της ακριβούς διάγνωσης και της έγκαιρης παραπομπής των ασθενών. Επιπλέον, θα γίνει ενημέρωση για τις τρέχουσες διαγνωστικές και θεραπευτικές εξελίξεις στο χώρο της Αιματολογίας.

Σας καλούμε λοιπόν όλους να συμμετάσχετε στις δραστηριότητες του Σεμιναρίου αυτού, με τη βεβαιότητα ότι θα αποκομίσετε σημαντικά και ουσιαστικά οφέλη ιατρικών γνώσεων με εφαρμογή στην καθημερινή κλινική σας πρακτική.

Με συναδελφικούς Χαιρετισμούς,

Α. Συμεωνίδης