Καλωσόρισμα στους πρωτοετείς του 2017

Νέα πρόσωπα κατακλύζουν και αυτό τον Σεπτέμβρη την πανεπιστημιούπολη: oι πρωτοετείς μας. Το Πανεπιστήμιο με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ διαφορετικό από το σχολείο. Είναι τόσο πολλές οι νέες πληροφορίες που έχει να μάθει κανείς! Η συντακτική ομάδα του περιοδικού του Πανεπιστημίου (@Up) έχει ετοιμάσει αυτό το τεύχος-οδηγό, με σκοπό να συγκεντρώσει χρήσιμα στοιχεία για τους πρωτοετείς. Ζητήσαμε από φοιτητικές ομάδες αλλά και από δομές του Πανεπιστημίου να παρουσιαστούν και να μας ενημερώσουν για τη δράση τους. Ακόμη, συντάκτες του περιοδικού που είναι φοιτητές μεγαλύτερων ετών καλωσορίζουν τους πρωτοετείς με συμβουλές και ιδέες, για να κάνουν πιο εύκολη τη νέα αρχή. Σκοπός μας είναι εσείς οι πρωτοετείς φοιτητές να νιώσετε από την πρώτη μέρα ενεργά μέλη της κοινότητας του Πανεπιστημίου μας και να εκμεταλλευτείτε όσο πιο γρήγορα γίνεται τις ευκαιρίες που σας προσφέρει το Πανεπιστήμιο Πατρών και η περιοχή μας.

Ξεφυλλίστε το τεύχος του @UP που γράφτηκε για σας και κρατήστε το σαν οδηγό στα πρώτα σας βήματα. Εκμεταλλευτείτε τις εβδομάδες του Σεπτεμβρίου από την εγγραφή σας μέχρι το πρώτο μάθημα, για να γνωρίσετε το Πανεπιστήμιό σας και την πόλη. Μερικές ιδέες: ελάτε σε επαφή με τις φοιτητικές, αθλητικές, πολιτιστικές ομάδες που παρουσιάζονται στο τεύχος, αλλά και γενικά για τον αθλητισμό και πολιτισμό της πόλης. Περιδιαβείτε την πανεπιστημιούπολη και μάθετε για τα έργα τέχνης της υπαίθριας γλυπτοθήκης της. Επισκεφθείτε τη βιβλιοθήκη, κάντε εγγραφή, μπείτε στα φιλόξενα αναγνωστήρια και αναζητήστε στα ράφια βιβλία της σχολής σας.
Επισκεφθείτε το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας και ρωτήστε για το πρόγραμμα εθελοντισμού που έχει. Κάντε μια βόλτα από το
γυμναστήριο και μάθετε για τα νέα προγράμματα και τις υποδομές του. Περάστε να πάρετε μια γεύση από τα αμφιθέατρα της σχολής σας που αυτή την εποχή φιλοξενούν τις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου. Ακούστε τις εκπομπές του ραδιοφωνικού σταθμού του Πανεπιστημίου Πατρών UP FM (http://upfm.upatras.gr/). Κάντε μια βόλτα από τα φοιτητικά στέκια της Πάτρας και του Αγρινίου. Μάθετε ιδιαίτερα για τις ευκαιρίες εγγραφής στα προγράμματα εθελοντών που είναι ενεργά στο Μουσείο και στο Γυμναστήριο, ή για την εθελοντική ομάδα του πράσινου Πανεπιστήμιου (green.upatras.gr), καθώς και την πρόσκληση συνεργατών που γίνεται κάθε χρόνο για το περιοδικό μας @UP. Γράψτε μας για τις πρώτες εμπειρίες στο newsletter@upatras.gr.