Πρωτοετείς έτοιμοι για αθλητική δράση

>>Εικόνα από τα γήπεδα τένις πριν γίνουν οι εργασίες αναδόμησης και το γήπεδο ποδοσφαίρου στον εξωτερικό χώρο. Πηγή: gym.upatras.gr

Μπορεί οι Πανελλήνιες να είναι μία από τις πιο ψυχοφθόρες διαδικασίες που μπορείς να βιώσεις, αλλά αποτελούν πλέον παρελθόν και
μια νέα αρχή είναι μπροστά σου. Οι περισσότεροι από εμάς κατά τη διάρκεια της 3ης Λυκείου παραμελούν δυστυχώς την γυμναστική ή
κάποιο άθλημα που έκαναν για να αφοσιωθούν πλήρως στο στόχο τους. Το Πανεπιστήμιο Πατρών όμως σου έχει τη λύση, καθώς προσφέρει έναν από τους καλύτερους χώρους άθλησης, συγκριτικά με άλλες φοιτητουπόλεις της Ελλάδας.
Οι αθλητικές εγκαταστάσεις περιλαμβάνουν γήπεδο ποδοσφαίρου με φυσικό χλοοτάπητα και στίβο, γήπεδα μπιτς βόλεϊ, εξωτερικά γήπεδα τένις με καινούριο ελαστικό τάπητα (ανακαινισμένα στο τέλος της περσινής χρονιάς), εξωτερικά γήπεδα μπάσκετ και, τέλος, κλειστό
γυμναστήριο με γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ με σύγχρονο παρκέ, τραπέζια πιγκ-πογκ, διαδρόμους και αίθουσα με όργανα γυμναστικής. Το
γήπεδο διαθέτει επίσης θερμαινόμενο κλειστό κολυμβητήριο ανοιχτό για το κοινό. Το μόνο που έχεις να κάνεις για να συμμετέχεις ενεργά
στις παραπάνω δραστηριότητες είναι να βγάλεις μια φοιτητική κάρτα μέλους του γυμναστηρίου δωρεάν με την προσκόμιση των κατάλληλων εγγράφων (http://gym.upatras.gr/node/205).

Δραστηριότητες Γυμναστηρίου και Πρωταθλήματα

Κατά τη διάρκεια της φοιτητικής χρονιάς οι δραστηριότητες του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου είναι πλούσιες σε όλα τα αθλήματα. Στα ομαδικά αθλήματα διοργανώνονται κάθε χρόνο φοιτητικά τουρνουά ποδοσφαίρου 5x5 και διατμηματικό πρωτάθλημα 11x11, αγώνες μπάσκετ 3 οn 3 και το αντίστοιχο διατμηματικό πρωτάθλημα, προπονήσεις ομάδων βόλεϊ και τέλος τουρνουά Beach Volley στα τέλη Μαΐου με αρχές Ιουνίου. Ταυτόχρονα στο χώρο του γυμναστηρίου υπάρχουν ελεύθερες ώρες για το κοινό σε κολύμβηση και στίβο αλλά και στο κλειστό γήπεδο, ενώ για τους λάτρεις των παιχνιδιών στρατηγικής πραγματοποιείται ετήσιο τουρνουά Stratego.
Το παζλ των δράσεων του γυμναστηρίου συμπληρώνεται με ετήσιο ποδηλατικό αγώνα και ποδηλατική βόλτα (μάλιστα υπάρχει η δυνατότητα δανεισμού ποδηλάτου με την φοιτητική κάρτα), Ετήσια Ημέρα Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Πατρών, επιστημονικά συνέδρια και ημερίδες για την σημασία του αθλητισμού και της καλής διατροφής στην υγεία, συμμετοχή στον εκθεσιακό χώρο του IQ Patras που πραγματοποιείται τα τελευταία χρόνια στην πόλη κα τέλος πολλές εθελοντικές πρωτοβουλίες. Για περισσότερες πληροφορίες και ανακοινώσεις μπορείτε να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου (http://gym.upatras.gr/).

Εναλλακτικές αθλητικές δραστηριότητες στην ευρύτερη περιοχή της Πάτρας

Εκτός από το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο η ευρύτερη περιοχή της Πάτρας διαθέτει και πολλές εναλλακτικές αθλητικές δραστηριότητες, όπως ποδηλατικές βόλτες με αφετηρία την πλατεία Γεωργίου και προορισμό το Ρίο ή την Ναύπακτο, σερφ και kitesurf στο Δρέπανο, ιστιοπλοϊκούς ομίλους στην μαρίνα Τερψιθέας αλλά και στην Ακτή Δυμαίων, σχολή καταδύσεων αλλά και πίστα για μίνι καρτ στα Βραχνέϊκα. Για τους λάτρεις της φύσης και των extreme sports μια πολύ καλή πρόταση είναι το rafting ή το κανόε-καγιάκ στον Εύηνο, που διαθέτει πίστες ολυμπιακών προδιαγραφών και διαδρομές πλαισιωμένες από υπέροχα φυσικά τοπία. Τέλος για τους χειμερινούς μήνες οργανώνονται κάθε εβδομάδα εκδρομές για σκι στην πίστα των Καλαβρύτων, μια εμπειρία που όλοι πρέπει να δοκιμάσετε.
Για όσους θέλουν να συνεχίσουν στην Πάτρα την πορεία τους σε κάποιο άθλημα, είτε ατομικό είτε ομαδικό, οι ευκαιρίες είναι πολλές. Ιδιαίτερα στα ομαδικά αθλήματα υπάρχουν αρκετές γυναικείες και ανδρικές ομάδες σε όλες τις κατηγορίες. Η πόλη έχει παράδοση σε αθλήματα όπως το βόλεϊ με την Παναχαϊκή στην Α1 ανδρών και το μπάσκετ με τον Προμηθέα επίσης στην Α1 ανδρών. Στο ποδόσφαιρο τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά με την Παναχαϊκή να παίζει Γ ́ Ερασιτεχνική κατηγορία, ωστόσο αρκετές φορές αντιμετωπίζει ομάδες μεγαλύτερων κατηγοριών στον θεσμό του Κυπέλλου. Όπως και να ‘χει η Πάτρα έχει μακρά παράδοση στον αθλητισμό, επομένως είτε ως αθλούμενοι είτε ως θεατές αδράξτε την ευκαιρία!