Η χορωδία του Πανεπιστημίου Πατρών

Η παλαιότερη πολιτιστική ομάδα του Πανεπιστημίου Πατρών ξεκίνησε τη διαδρομή της το ακαδημαϊκό έτος 1967-1968, όταν έγιναν οι πρώτες προσπάθειες από ομάδα μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας. Από το 2000 η χορωδία λειτουργεί στο πλαίσιο της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας, ενώ σήμερα αριθμεί περίπου 40 μέλη και πλαισιώνεται από ολιγομελή ορχήστρα διαφόρων οργάνων. Έχει δώσει πολλές συναυλίες και έχει λάβει μέρος σε συναντήσεις χορωδιών, Φεστιβάλ και Πανεπιστημιάδες σε όλη τη χώρα και το εξωτερικό, δείχνοντας δε την κοινωνική της ευαισθησία πραγματοποιεί συναυλίες για την ενίσχυση του έργου φιλανθρωπικών φορέων.
Με τη συμπαράσταση των Πανεπιστημιακών Αρχών και των Μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, η Χορωδία συνεχίζει την εκπλήρωση των στόχων της: να μεταδίδει την αγάπη για τη μουσική και το χορωδιακό τραγούδι, καθώς και να αποτελεί πολιτιστικό πρεσβευτή του Πανεπιστημίου Πατρών ανταποκρινόμενη σε προσκλήσεις για εμφανίσεις και προσκαλώντας χορωδίες της χώρας μας και του εξωτερικού.
http://choir.upatras.gr e-mail: choir@upatras.gr