Παιχνιδοϊστορίες: Παιχνίδια στην Αιτωλοακαρνανία 1940-2010

Με μεγάλη επιτυχία υλοποιήθηκε η έκθεση με θέμα: «Παιχνιδοϊστορίες: Παιχνίδια στην Αιτωλοακαρνανία 1940-2010», που φιλοξενήθηκε στον χώρο της Παλιάς Δημοτικής Αγοράς Αγρινίου. Η έκθεση πραγματοποιήθηκε από τους φοιτητές του Τμήματος Διαχείρισης Πολιτισμικού Περιβάλλοντος και Νέων Τεχνολογιών, στο πλαίσιο των μαθημάτων «Θέματα Λαϊκού Πολιτισμού» της κας Κ. Γκουγκουλή, «Ανάδειξη και Προβολή Πολιτισμικών Αγαθών» της κας Ν. Πάντζου και «Διαχείρισης Ψηφιακών Πολιτισμικών Προϊόντων» του κ. Γ. Στυλιαρά σε συνεργασία με τον Δήμο Αγρινίου.

Στόχος της έκθεσης ήταν η ανάδειξη του παιχνιδιού ως πηγής δημιουργικότητας, αλλά και ως ιστορικού τεκμηρίου για την πρόσληψη και την εμπειρία της παιδικής ηλικίας από την περίοδο της Ναζιστικής Κατοχής μέχρι το γύρισμα του 21ου αιώνα, στην περιοχή του Αγρινίου και της ευρύτερης περιοχής της Αιτωλοακαρνανίας. Την έκθεση πλαισίωσε η συλλογή ελληνικών βιοτεχνικών παιχνιδιών 1950-1960 της συλλέκτριας Νίνας Καρακώστα. Το υλικό της έκθεσης προέκυψε από έρευνα των φοιτητών, η οποία οδήγησε σε κατασκευή παιχνιδιών ειδικά για την έκθεση, βιντεοσκόπηση της διαδικασίας κατασκευής, καθώς και φωτογραφική τεκμηρίωση στο πλαίσιο σεμιναρίου φωτογραφίας, που πραγματοποιήθηκε από τον Jeff Vanderpool με τίτλο “Φωτογραφία και Πολιτιστική Κληρονομιά: Το παιχνίδι”, μεταξύ 13-15 Μαΐου. Το υλικό θα ανεβαίνει σταδιακά στην ιστοσελίδα του Τμήματος.