Διακρίσεις για τις ομάδες μπάσκετ και ποδοσφαίρου του Πανεπιστημίου μας

>>Μπάσκετ ανδρών, ποδόσφαιρο, μπάσκετ γυναικών, γύρισαν από το Ναύπλιο με μετάλλια

Το Πανεπιστήμιο Πατρών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στους τελικούς που έγιναν στο Ναύπλιο στο μπάσκετ 3 επί 3, ενώ πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ γυναικών.

Στο μπάσκετ 3 επί 3 αντρών το Πανεπιστήμιο Πατρών νίκησε στον τελικό το Πανεπιστήμιο Πειραιώς. Στον ημιτελικό είχε επικρατήσει του Γεωπονικού Πανεπιστημίου. Η φοιτητική ομάδα είχε μέλη τους: Κωνσταντίνο-Μάριο Ζαφειρόπουλο (τμ. Φιλολογίας), Αναστάση Παλλαδινό (τμ. Διοίκησης Επιχειρήσεων), Γρηγόρη και Γιώργo Θεοδωρόπουλο (τμ. Φυσικής), Παπαγεωργίου (τμ. Μαθηματικών), ενώ προπονητής ήταν ο Αλέκος Πολυδωρόπουλος.

Στην ίδια διοργάνωση οι φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Πατρών έφτασαν στον τελικό και κατέκτησαν τελικά τη 2η θέση, αφού ηττήθηκαν από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο.

Την ομάδα των φοιτητριών αποτελούσαν οι Ανδριάνα Ντάρλα (τμ. Γεωλογίας), Ελέσα Μαρούντα (τμ. Μαθηματικών), Φωτεινή Μαρίνη (τμ. Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής), Νάσια Πρεκτάρη (τμ. Βιολογίας).

Η ομάδα Ποδοσφαίρου του Πανεπιστημίου Πατρών προκρίθηκε στον τελικό. Στους προημιτελικούς απέκλεισε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και στους ημιτελικούς το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στον τελικό αντιμετώπισε το Μετσόβιο Πολυτεχνείο, όπου ηττήθηκε τελικά με 2-1 και κατέλαβε την 2η θέση.

H φοιτητική ομάδα ποδοσφαίρου είναι οι: A. Μπαμπούνης (τμ. Χημείας), X. Χρυσοβιτσάνος (τμ. Μηχανικών Η/Υ), T. Σένης (τμ. Ηλεκτρολόγων), H. Γεωργόπουλος (τμ. Μαθηματικών), Σ. Παπαδημητρίου (τμ. Μηχανολόγων), Β. Κούστας (τμ. Φαρμακευτικής), Δ. Ζέζας (τμ. Μηχανολόγων), Γ. Κασιώνης (τμ. Γεωλογίας), Κ. Ούτσικας (τμ. Φυσικής), Γ. Καραχάλιος (τμ. Μηχανικών Η/Υ), Β. Σεραφής (τμ. Μηχανολόγων), Π. Βασιλόπουλος (τμ. Μηχανικών Η/Υ), Α. Γεράνιος (τμ. Μηχανολόγων), Γ. Μερλής (τμ. Ηλεκτρολόγων), Β. Τσάλαφος (τμ. Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής), Χρήστος Γεωργόπουλος (τμ. Φαρμακευτικής).

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που μας έκαναν περήφανους!