Χαράσσειν Θαρσείν

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης (Π.Τ.Δ.Ε.) του Πανεπιστημίου Πατρών με πρωτοβουλία της κ. Ξένιας Αραπάκη (Επ. Καθηγήτρια Π.Τ.Δ.Ε.) και σε συνεργασία με το Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργάνωσαν τριήμερο Συνέδριο με τίτλο: “Χαράσσειν Θαρσείν: Η διδακτική της Χαρακτικής και των Εικαστικών Εκτυπώσεων”, το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 10, 11 και 12 Νοεμβρίου 2017.
Πλήθος καλλιτεχνών, εκπαιδευτικών και φοιτητών παρακολούθησε την Παρασκευή 10/11 στη συνεδριακή αίθουσα του Αρχαιολογικού Μουσείου Πατρών τις ενδιαφέρουσες εισηγήσεις. Μεταξύ των προσκεκλημένων ομιλητών ήταν ο κ. Ξενοφών Σαχίνης (καθηγητής Α.Π.Θ. και κοσμήτορας της Σχολής Καλών Τεχνών), ο κ. Δημήτριος Zουρούδης (Αν. Καθηγητής Τ.Ε.Ε.Τ. στο Α.Π.Θ), η κ. Ράνια Σταθοπούλου (Επ. Καθηγήτρια Χαρακτικής του
Τμήματος Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων), ο κ. Γεώργιος Βλασσόπουλος (Επ. Καθηγητής Χαρακτικής της
Α.Σ.Κ.Τ.) και ο κ. Κωστής Σπανόπουλος (χαράκτης).
Το Σάββατο και την Κυριακή 11-12/11/2017 πραγματοποιήθηκαν εργαστήρια χαρακτικής από τον Κωστή Σπανόπουλο για καλλιτέχνες, εκπαιδευτικούς φοιτητές και φοιτήτριες στην αίθουσα τέχνης του Π.Τ.Δ.Ε.