Επίσκεψη στον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο στο Φανάρι

Στις 12 Νοεμβρίου, η ερευνήτρια του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Αθηνά Θεοδωρακοπούλου, μαζί με τη βραβευμένη ελαιοπαραγωγό , κ. Παν. Νικολούλια επισκέφθηκαν τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο, προσφέροντας ως δώρα τα βραβευμένα ελαιόλαδα των παραγωγών που συνεργάζονται με το Πανεπιστήμιο Πατρών. Η ερευνήτρια μετέφερε τους χαιρετισμούς της Πρυτανικής Αρχής και προσέφερε αναμνηστικά δώρα εκ μέρους του Πανεπιστημίου Πατρών στον Πατριάρχη. Στον χαιρετισμό της, η ερευνήτρια τόνισε: «Είναι εξέχουσα τιμή, Παναγιώτατε, να μας δεχθείτε με τους συνεργάτες μου και να μας δώσετε την ευλογία σας. Στη νέα χρονιά τα ελαιόλαδά μας θα ταξιδέψουν σε νέες αποστολές και εύχομαι να φέρω πάλι τα νικητήρια για την Ελλάδα, το Πανεπιστήμιο και τους συνεργάτες μου». Ο Οικουμενικός Πατριάρχης ενη-μερώθηκε σχετικά με τις δραστηριότητες της ερευνητικής ομάδας με επιστημονικό υπεύθυνο τον κ. Κώστα Αγγελόπουλο, τ. αναπληρωτή καθηγητή ερευνητή, και το πρότυπο της αγροβιοδυναμικής διαχείρισης που εφαρμόζεται στη καλλιέργεια της ελιάς και όχι μόνο. Στο πέρας της συνάντησης ευχήθηκε στην αποστολή επιτυχίες, προσφέροντάς τους αναμνηστικά δώρα.