Α Τempo

Μ έσα στις νέες κυκλοφορίες του 2018 ήδη βρίσκουμε εξαιρετικά ενδιαφέροντες ήχους. Όσον αφορά τα ελληνικά δεδομένα, δεν θα μπορούσαμε να μην αναφερθούμε στον νέο δίσκο του Παντελή Κυραμαργιού – «Αρετή». Ένας δίσκος – βιβλίο με ήχους που μας θυμίζουν άλλες εποχές, με παραμυθένιο artwork και σί-γουρα αρκετή έμπνευση από έναν καλλιτέχνη που φαίνεται πως έχει πολλά να πει, μουσικά και όχι μόνο. Στο άκουσμα του δίσκου εντοπίζει κανείς ηχηρές συνεργασίες, όπως με τον Γιώργο Νταλάρα, τον Μίλτο Πασχαλίδη, τον Γιάννη Κότσιρα και άλλους σε ερμηνείες τραγουδιών που θέτουν διλλήματα αλλά και σε βάζουν σε προβληματισμό. Ίσως η αναζήτηση τελικά να αφορά την Αρετή που δεν είναι γυναικείο όνομα, όπως ο τίτλος του δίσκου, αλλά και του ομότιτλου τραγουδιού του Παντελή, όπως ο ίδιος μας είπε στη συνέντευξη που παραχώρησε τον ραδιοφωνικό σταθμό του Πανεπιστημίου Πατρών, εν όψει της παρουσίασης του νέου του δίσκου. Αναμένουμε σύντομα την παρουσίαση του δίσκου του και στην Πάτρα, για να αφήσουμε τον ίδιο να μας αφηγηθεί και να μας τραγουδήσει τις ιστορίες του. Η συνέντευξη του Παντελή Κυραμαργιού βρίσκεται αναρτημένη στο ΥοuTube Channel του Σταθμού – UP FM University of Patras Radio.

Σύνταξη: