Ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου στο Πανεπιστήμιο

Το Πανεπιστήμιο Πατρών και η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας συνδιοργάνωσαν εκδήλωση ανοιχτή στο κοινό, με θέμα το έργο του κορυφαίου συνθέτη Γιάννη Μαρκόπουλου, προκειμένου να τιμήσουν την Εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου. «Οι Ελεύθεροι Πολιορκημένοι» ήταν μια κοσμική λειτουργία, σε ποίηση Διονυσίου Σολωμού, και πραγματοποιήθηκε το βράδυ ανήμερα της επετείου, στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου. Επρόκειτο για μια παράσταση μεγάλης σημασίας, αφού το έργο του συνθέτη είναι συνυφασμένο με τα αιτήματα του ανθρώπου για αξιοπρέπεια και ελευθερία. Ο ίδιος ο Γ. Μαρκόπουλος ανέφερε ότι το έργο του δίνει έμφαση στις τρεις σημαίνουσες λέξεις «Λόγο, Έργο, Νόημα» και «στην εμπέδωση του ορίζοντα της τέχνης ώστε να κρατήσουμε ό,τι είναι ζωντανό και χρήσιμο για να πορευτούμε στο εκσυγχρονισμένο μέλλον». Το έργο διηύθηνε ο ίδιος ο συνθέτης ενώ συμμετείχαν μεγάλα ονόματα του καλλιτεχνικού χώρου όπως ο Κ. Μακεδόνας , ο Μ. Χατζημανώλης, η υψίφωνος Α. Παπαδοπούλου και ο βαρύτονος Ν. Καραγκιαούρης. Αφηγήτρια ήταν η Μάνια Παπαδημητρίου, ενώ στους συμμετέχοντες συγκαταλέγονται και η Ορχήστρα «Παλίντονος Αρμονία» και η Πολυφωνική Χορωδία Πάτρας σε διδασκαλία Σ. Σολωμού.