Η χορωδία του Πανεπιστημίου Πατρών στη Θεσσαλονίκη

Άριστες εντυπώσεις άφησε η Χορωδία του Πανεπιστημίου Πατρών με τη συμμετοχή της στο 3ο Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών, που πραγματοποιήθηκε 16-17 & 18 Μαρτίου 2018 στο Δημοτικό Θέατρο Καλαμαριάς «Μελίνα Μερκούρη». Tο Φεστιβάλ, αφιερωμένο στο ελληνικό παραδοσιακό τραγούδι, συνδιοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και ο Δήμος Καλαμαριάς. Στόχος της διοργάνωσης, στην οποία έλαβαν μέρος 47 χορωδίες από όλη την Ελλάδα, ήταν η ανάδειξη του σημαντικότατου εκπαιδευτικού, κοινωνικού και μουσικού έργου που επιτελούν οι σχολικές χορωδίες, καθώς και η ενίσxυση της προοπτικής της δια βίου συμμετοχής των μελών τους σε αντίστοιχα μουσικά σχήματα. Η Χορωδία του Πανεπιστημίου Πατρών, που συμμετείχε ως προσκεκλημένη Πανεπιστημιακή Χορωδία, έκλεισε το πρόγραμμα του Σαββάτου παρουσιάζοντας τα εξής έργα:

Αγιά-Μαρίνα - Κυπριακό νανούρισμα, Χορωδιακή Επεξεργασία: Άλκης Μπαλτάς

Eλενίτσα - Παραδοσιακό Σαμοθράκης, Χορωδιακή Επεξεργασία: Γιώτα Τηγανούρια

Έλα -Έλα - Κρητική Μαντινάδα, Χορωδιακή Επεξεργασία: Νικηφόρος Νευράκης

Λαλούν τ’ αηδόνια - Επτανησιακή Καντάδα, Χορωδιακή Επεξεργασία: Ματθαίος Λεγάκης

Ματινάτα (Καληνύφτα) - Παραδοσιακό από την Ελληνόφωνη Κάτω Ιταλία, Χορωδιακή Επεξεργασία: Ματθαίος Λεγάκης

Τι ‘θελα και σ’ αγαπούσα - Παραδοσιακό Κοζάνης, Χορωδιακή Επεξεργασία: Χρήστος Σαμαράς

Τη διεύθυνση είχε η κ.Λίνα Γερονίκου και στο πιάνο συνόδευσε η κ.Ελένη Παπαπροκοπίου.