5η Patras IQ: Έκθεση καινοτομίας και μεταφοράς τεχνογνωσίας

Για πέμπτη χρονιά και με ιδιαίτερη επιτυχία διοργανώθηκε η έκθεση καινοτομίας και μεταφοράς τεχνογνωσίας -Patras Innovation Quest (Patras IQ), από τις 27 έως και τις 29 Απριλίου 2018 στο Αθλητικό Κέντρο «Δ. Τόφαλος» στην Πάτρα. Ο πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής και Aναπληρωτής Πρυτάνεως κ. Δήμος Πολύζος δήλωσε ιδιαίτερα ικανοποιημένος για την επιτυχία της έκθεσης, ενώ υπάρχουν σκέψεις για περαιτέρω ανάπτυξή της τα επόμενα χρόνια. Το Πανεπιστήμιο Πατρών και τα εργαστήριά του είχαν ιδιαίτερη παρουσία στην έκθεση, στην οποία συμμετείχαν ερευνητές από το ΤΕΙ Πάτρας, το ΕΑΠ, τα ινστιτούτα της περιοχής αλλά και Πανεπιστήμια και ΤΕΙ από όλη τη χώρα, καινοτόμες επιχειρήσεις / τεχνοβλαστοί, νεοφυείς επιχειρήσεις και εκπρόσωποι φορέων καινοτομίας. 80 εκθέτες παρουσίασαν τη δουλειά τους και τα αποτελέσματα της έρευνας που εκπονείται στα ακαδημαϊκά ιδρύματα, ερευνητικά ινστιτούτα και καινοτόμες επιχειρήσεις. Στην φετινή διοργάνωση ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσίασαν τα συνεργατικά περίπτερα (ερευνητικά εργαστήρια και νεοφυείς επιχειρήσεις) που παρουσίασαν αποτελέσματα υλοποίησης καινοτόμων προϊόντων και υπηρεσιών. Πάνω από 5.000 ήταν οι επισκέπτες της έκθεσης και οι συμμετέχοντες στις σημαντικές εκδηλώσεις που οργανώθηκαν στο πλαίσιό της, και έφεραν κοντά χρηματοδοτικούς φορείς, επιχειρήσεις και την ερευνητική και αναπτυξιακή κοινότητα, ενώ στις εκδηλώσεις συμμετείχαν διακεκριμένοι επιστήμονες, καθώς και ο πολιτικός κόσμος. Στην κεντρική εκδήλωση του Πανεπιστημίου Πατρών το Σάββατο 28 Απριλίου, με θέμα «Από την ιδέα και το εργαστήριο στο καινοτόμο προϊόν» παρουσιάστηκαν τόσο οι δυνατότητες χρηματοδότησης (Equifund, Uni. Fund, Big Pi, Metavallon, NBG Businnes Seeds κ.λπ.) και οι δράσεις των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων και φορέων (Corallia, ΕΠΙ.νοώ, Orange Grove, In4Capital κ.λπ.), όσο και οι ανάγκες των φοιτητών για την στήριξη των επιχειρηματικών τους βημάτων. Η εκδήλωση περιελάμβανε ομιλίες από τους Κατερίνα Πραματάρη, Βασίλη Μακιό, Αρίστο Δοξιάδη, και άλλους. Την έκθεση Patras IQ εγκαινίασε ο Υπουργός Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης κ. Νίκος Παππάς, που μίλησε στην εναρκτήρια εκδήλωση για την ψηφιακή στρατηγική της χώρας και τη σημασία των νέων τεχνολογιών. Την έκθεση επισκέφθηκαν βουλευτές όλων των κομμάτων, γραμματείς υπουργείων και πολιτικοί παράγοντες. Η φετινή εκδήλωση είχε έντονο διεθνή χαρακτήρα: ο Καθ. Pavol Šajgalík, Πρόεδρος της Σλοβακικής Ακαδημίας Επι-στημών, καθώς και η Πρέσβειρα της Σλοβακίας Iveta Hricova επισκέφθηκαν την έκθεση και έδωσαν ομιλίες για τις εμπειρίες της χώρας τους. Επίσης, η Karina Sotnik, διευθύντρια Business Incubation του οργανισμού City Science Center της Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ, μίλησε για την καινοτομία, τις startups και την αμερικανική αγορά. Την ευθύνη της οργάνωσης του Patras IQ είχε επιτροπή στελεχών από όλους τους φορείς που συμμετέχουν στην προγραμματική σύμβαση, με την συγκινητική υποστήριξη πάνω από 100 εθελοντών-φοιτητών από το Πανεπιστήμιο Πατρών και το ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδας. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η εκδήλωση που έγινε την Κυριακή 29 Απριλίου, με θέμα την ανάπτυξη των τηλεπικοινωνιακών δικτύων 5ης γενιάς, με ομιλίες από τον Γενικό Γραμματέα Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων κ. Βασίλη Μαγκλάρα, καθώς και ομιλητές από δήμους και ερευνητικούς φορείς σχετικά με τις ευκαιρίες των νέων δικτύων στις πόλεις μας.