Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητών στο ΠΜΣ του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών με τίτλο ''Εφαρμοσμένη Οικονομική και Ανάλυση Δεδομένων''

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ   ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ   ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Π.Μ.Σ «Εφαρμοσμένη Οικονομική και Ανάλυση Δεδομένων» 2018/19
Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Εφαρμοσμένη Οικονομική και Ανάλυση Δεδομένων» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών, προκηρύσσει για το ακαδημαϊκό έτος 2018/19 σαράντα (40) θέσεις μεταπτυχιακών φοιτητών. Το Π.Μ.Σ οδηγεί στην απονομή Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε) στην «Εφαρμοσμένη Οικονομική και Ανάλυση Δεδομένων». Η ελάχιστη χρονική διάρκεια για την απονομή του τίτλου ορίζεται σε δύο (2) εξάμηνα (χειμερινό και εαρινό). Απαιτείται η παρακολούθηση και επιτυχής εξέταση σε έξι (6) μαθήματα συνολικά καθώς και η εκπόνηση διπλωματικής εργασίας που πραγματοποιείται τους τελευταίους έξι μήνες του προγράμματος (ΦΕΚ 3053/27-7-2018). Όλα τα μαθήματα διαρκούν τουλάχιστον δέκα τρεις (13) εβδομάδες και διδάσκονται τουλάχιστον τρεις (3) ώρες εβδομαδιαίως. Η γλώσσα διδασκαλίας των μαθημάτων είναι η Ελληνική και/ή η Αγγλική.
Στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών γίνονται δεκτοί ως υποψήφιοι πτυχιούχοι Τμημάτων Σχολών Επιστημών Οικονομίας και Διοίκησης, Κοινωνικών Επιστημών, Θετικών Επιστημών, Επιστημών Υγείας και Πολυτεχνικών Σχολών, Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αναγνωρισμένων ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων Α.Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου.
Αίτηση μπορούν να υποβάλουν και φοιτητές που αναμένεται να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους μέχρι τη λήξη της προθεσμίας των εγγραφών (15 Οκτωβρίου).
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα πρέπει να καταθέσουν ηλεκτρονικά οι υποψήφιοι είναι:
• Αίτηση υποψηφιότητας (υποχρεωτικό)
• Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα (υποχρεωτικό)
• Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (υποχρεωτικό)
• Δύο τουλάχιστον συστατικές επιστολές (υποχρεωτικό)
• Αποδεικτικά γνώσης της αγγλικής γλώσσας (επιπέδου Lower και άνω).
Η Επιτροπή Αξιολόγησης αποτελείται από μέλη Δ.Ε.Π. του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών και συγκεκριμένα από τη Σ.Ε του Π.Μ.Σ, βαθμολογεί τον κάθε υποψήφιο με βάση συγκεκριμένο αλγόριθμο και καλεί για συνέντευξη (26-27-28 Σεπτεμβρίου) ώστε να σχηματίσει πληρέστερη και ολοκληρωμένη άποψη.
Για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών προβλέπεται η καταβολή διδάκτρων, ύψους 3.300 € με δυνατότητα καταβολής σε τρεις ισόποσες δόσεις. Το Π.Μ.Σ παρέχει υποτροφίες με τη μορφή ολικής απαλλαγής διδάκτρων. Oι απαλλασσόμενοι φοιτητές δεν ξεπερνούν το ποσοστό του τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού αριθμού φοιτητών που εισάγονται στο Π.Μ.Σ. Οι υπότροφοι επιλέγονται με βάση τις διατάξεις του Ν. 4485/2017 και εγκρίνονται από τη Συνέλευση του Τμήματος.
Οι αιτήσεις των υποψηφίων θα γίνονται δεκτές μόνο ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας
κατά το διάστημα
από 12 έως 23 Σεπτεμβρίου 2018 (Πρόσκληση Αιτήσεων)

Αναλυτικές πληροφορίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα

Επίσης, πληροφορίες δίνονται από τη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. «Εφαρμοσμένη Οικονομική και Ανάλυση Δεδομένων» Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Παν. Πατρών, Πανεπιστημιούπολη, Ρίο, Τ.Κ 26504, τηλ. 2610 969 983, 2610 969 999, fax: 2610 997 622, e-mail: pgecon@upatras.gr , κ.κ.: Μακρή και Φερτάκη.

Υπεύθυνος:
Διεύθυνση Εκπαίδευσης και Έρευνας