Πρώτη θέση στην Ομάδα του κ. Γεωργίου Χρυσολούρη, Καθηγητή του Τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών για την σχεδίαση και κατασκευή από ελληνικά χέρια του πρώτου ηλεκτρικού αυτοκινήτου.

Θερμά συγχαρητήρια στην Ομάδα του κ. Γεωργίου Χρυσολούρη, Καθηγητή του Τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών.
Το πρώτο ηλεκτρικό αυτοκίνητο σχεδιασμένο και κατασκευασμένο από ελληνικά χέρια παρουσιάστηκε σήμερα στον χώρο του Ελληνικού Μουσείου Αυτοκινήτου στην Αθήνα. Η παρουσίαση έγινε με αφορμή τη νίκη της ομάδας Formula Student του Πανεπιστημίου Πατρών στον διεθνή διαγωνισμό Formula Student Czech 2014.
Το ηλεκτρικό όχημα των φοιτητών του Πανεπιστημίου Πατρών είναι το πρώτο του είδους του στην Ελλάδα και κατέλαβε την πρώτη θέση, στη γενική κατάταξη του πρόσφατου διεθνούς διαγωνισμού.
Εδώ και περίπου δύο χρόνια, στο Εργαστήριο Συστημάτων Παραγωγής και Αυτοματισμού του Πανεπιστημίου Πατρών, με διευθυντή τον καθηγητή Γεώργιο Χρυσολούρη, έχει ξεκινήσει μια πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα προσπάθεια, δημιουργίας ενός ηλεκτροκίνητου μονοθέσιου αυτοκινήτου υψηλών επιδόσεων, σχεδιασμένου και κατασκευασμένου αποκλειστικά από προπτυχιακούς φοιτητές.
Στόχος της όλης προσπάθειας είναι η συμμετοχή στους διεθνείς διαγωνισμούς Formula Student και η διάκριση, αλλά κυρίως η μάθηση μέσα από την πράξη. Οι διαγωνισμοί Formula Student απευθύνονται σε φοιτητές πολυτεχνικών σχολών και έχουν ως σκοπό τον σχεδιασμό και την κατασκευή μονοθέσιων αυτοκινήτων, λειτουργώντας ως κατηγορία υπό κλίμακα της Formula 1.
Στην ομάδα συμμετέχουν φοιτητές, κυρίως του τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών, αλλά και τμημάτων όπως Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Οικονομικών Επιστημών, Επιστήμης Υλικών και Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών. Την ομάδα αποτελούν οι: Αθηναίος Δημήτρης, Αλεξόπουλος Χαράλαμπος, Αρβανιτόπουλος Αναστάσιος, Αυγερίδης Βασίλης, Γιαννιόδης Ευάγγελος, Γοργοράπτης Κωνσταντίνος, Γουγής Θανάσης, Γούλας Ευάγγελος, Γουλιερμή Κωνσταντίνα, Δημάκη Ελένη, Δημητρόπουλος Νικόλαος, Καρακατσάνης Ηλίας, Κατσαρός Αντώνιος, Καυκάς 'Αγγελος, Κώτσης Ιωάννης, Λαμπρόπουλος Δημήτρης, Μακρής Πέτρος, Μότση Κατερίνα, Μουτσομπέγκα 'Ελλη, Μπαρής Κωσταντίνος, Μπαρής Παναγιώτης, Μπεκιάρης Θοδωρής, Μπίκας Χαρίσης, Νταρμά Ευγενία, Ξυθάλης Σωτήρης, Παγάνη Λυδία, Παρασκευοπούλου Κωσταντίνα, Σαράντη Ναταλία, Σενής Ευάγγελος, Σιάγγας Γιώργος, Σουρτζίνος Φραγκίσκος, Σπηλιόπουλος Διονύσης, Σταυρίδης Ιωάννης, Σύρπας Παναγιώτης, Σχοινοχωρίτης Παναγιώτης, Φουρτάκας Κωνσταντίνος, Φουρτάκας Νικόλαος.
Εύχομαι σε όλους δύναμη, κουράγιο καλή συνέχεια στο έργο σας και πάντα επιτυχίες στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας.

Η Πρύτανις
Βενετσάνα Ε. Κυριαζοπούλου